איום חדש ברשת הפייסבוק

יום ה', 18 באוגוסט 2011

במהלך יולי נתקלה מעבדת הוירוסים של חברת ESET בהונאה חדשה ומתוחכמת ברשת החברתית הפופולארית. לינק זדוני שנשלח כביכול מחבר מדביק את המשתמשים בווירוס אשר יודע לזהות את שם המשתמש ולשלב אותו בדף המתחזה לאתר YouTube. לאחר מכן הווירוס מזהה איזו תוכנת אבטחה מותקנת במחשב ומספק "הודעת הרגעה" שהווירוס נתפס.

איך זה עובד: המשתמש מקבל הודעה, כביכול מחבר, בתוכנת המסרים המידיים בפייסבוק. ההודעה, שמתריעה בפני המשתמש שסרטון מביך שלו נפוץ לכל עבר ברשת האינטרנט, מכילה לינק שמוביל את המשתמש לאתר המתחזה בעיצובו לאתר YouTube. על מנת לצפות בסרטון על המשתמש "להוריד גרסה חדשה של פלאש", כאשר המשתמש מנסה להוריד את ה"גרסה החדשה" של נגן הפלאש הוא למעשה מוריד את הקוד הזדוני אל המחשב שלו. על מנת להסוות את ההדבקה דאגו יוצרי הוירוסים להכליל גם הודעה, שכביכול מגיעה מספקית האנטי וירוס של המשתמש, שהאתר נחסם על מנת להגן על המשתמש מפני וירוסים.

בחברת ESET מבקשים להדגיש שלמרות שיצא עדכון שחוסם את הווירוס החדש, יש להיות זהירים בכל הנוגע ללינקים חשודים בפייסבוק שמגיעים ממקורות חשודים ולא צפויים.

פושעי הסייבר לא פסחו גם הבאזז שיצרה השקת הרשת החברתית החדשה של גוגל, חוקרי אבטחה בברזיל הזהירו בתחילת יולי על הזמנות מזויפות ל Google+  הנשלחות באמצעות דואר אלקטרוני ולמעשה מדביקות את המשתמשים בוירוסים וסוסים טרויאנים.

בתחום איומי האינטרנט המשיכה משפחת ה-Malware המכונה IFN/Autorun להיות האיום הנפוץ ביותר ברוב ארצות אירופה בחודש יולי.  

במקום השני מבחינת איומי האינטרנט נמצאת התולעת קונפיקר המפורסמת אשר למרות היחלשותה בחודשים האחרונים, עדיין נמצאת בין האיומים הבולטים ביותר מאז התפרצותה בשנת 2008.