איך לעצור את גנבי המידע

יום ה', 26 בינואר 2012

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

את שנת 2012 פותחת ארצות הברית עם מלחמת הכל בכל בשאלה אינטרנטית העשויה להשפיע על כל העולם – האם איך כמה ולמה מותר להשתמש במידע לסוגיו  ברשת ללא תשלום ליוצריו וספקיו?.

באחרונה מבשלים בארצות הברית חוק בנושא זה (שנדון בימים אלה בקונגרס האמריקאי) הנקרא SOPA –Stop OnLine Piracy Act  שכשמו כן הוא,  בא להגן על יוצרי מידע, ספרים, מאמרים, סרטים, מוסיקה,  ועוד ועוד מפני ניצול  והעתקה ללא מגבלה על ידי בעל אתרים, בלוגים, רשתות קשר חברתיות ושאר מפיצי ידע בלתי מורשים על ידי היצרן שלו.

תחילה חשבו הכל, כי החקיקה הזו השומרת  על זכויות יוצרים ומתגמלת אותם, תעבור ללא התנגדות והד. שכן לכאורה לכל ברור כי יש להגן על קניין רוחני ופיזי שהושקע ביצירתו כסף ומאמץ אינטלקטואלי רב.

ואמנם לפגישה ראשונה בנושא זה בבית המחוקקים הגיעו כמתנגדים לחוק רק נציגי חברת גוגל הידועה  במנוע החיפש שלה המביא מכל טוב העולם ללא תשלום וללא כל פיצוי ליוצרי המידע.

אך  לפתע התעוררו כל שוחרי חופש המידע. הם החלו אפילו לאסוף כסף ללובי שהוקם ותןך  זמן קצר העבירו בדרכים שונות למחוקקים  85 מיליון דולר  לחברי בית הנבחרים ועוד 45 מיליון דולר לחברי הסנט  בעוד שתומכי החוק הצליחו לגייס סכומים מזעריים בלבד.

וכבר הציעו בקנגרס חוק מתוקן בשם PIPA-Protect IP Act

שמחפש פשרה בין הגנה על זכויות קניין לבין חופש התנועה והפרזסום ברשת האינטרנט.

הנושא הפך בימים אלה עניין למאבקים של שנת בחירות .

המתנגדים לחוק SOPA אומרים כי הוא יסבך את ארצות הברתי עם כל העולם.

שכן הגנבים הגדולים של מידע אמריקאי לסוגיו נמצאים בכל העולם כולל סין ועוד מעתיקים כרוניים.

איך ניתן היה להשתלט עליהם? כיצד יפעל מנגנון מתן הרשאות כמוצע? כיצד יגבו תשלומים  מדויקים?

 

עתה בפתח 2012 ושנת הבחירות בארצות הברית לא נראה כיצד ייפתר הפלונטר האמור לטובת צדק חלוקתי נכון בין כל הגורמים.