איך מונעים בריחת ידע מן הארץ

יום ב', 12 באוגוסט 2013

ממשלת ישראל הקימה צוות בין?משרדי חדש לבחינת המדיניות הכוללת של ישראל בנוגע לקניין הרוחני של חברות ההייטק. הצוות, בראשות ראש רשות המסים משה אשר, מתכוון לבדוק כמה זוויות הקשורות לתעשיית ההייטק הישראלית, תוך התמקדות בקניין הרוחני של חברות אלה. הצוות כולל גם את נחום איצקוביץ, מנהל מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה, מיכאל שראל ממשרד האוצר ומיכה פרלמן מאגף התקציבים באוצר.

העיתון הכלכלי "כלכליסט" מציין כי ל טכנולוגיה שחברת הייטק מפתחת מלווה בדרך כלל ברישום קניין רוחני. מיקום רישומו של הקניין הרוחני בעולם קובע פעמים רבות את מיקומה המרכזי של פעילות החברה. לאחרונה, מספר רב של חברות ישראליות שרכשו חברות בחו"ל ניסו לייבא לארץ את הקניין הרוחני של החברות שרכשו, ולכלול את הפעילות הנגזרת מקניין זה בחוק עידוד השקעות הון וכך לזכות בהטבות המס שמעניק חוק זה.

 

 

נחום איצקוביץ'. בצוות הבדיקה

 

 

 

 

 

 

במקביל, ישנן חברות שנמכרות לחו"ל והקניין הרוחני שלהן עוזב איתן. תופעה זו של חברות רב?לאומיות אשר רוכשות פעילות בישראל ומעבירות את פעילות החברה ואנשיה לחו"ל, היא מהתופעות העיקריות המטרידות את הצוות שהוקם. הצוות ינסה לבחון את שלל האספקטים הן של עידוד יבוא קניין רוחני לישראל והן של בלימת הוצאתו מישראל, תוך תכנון מנגנונים חוקיים ומיסויים שיתמכו בכך. לדוגמה, הצוות מתכנן לקבוע מנגנון אשר יאפשר לחברות לייבא את הקניין הרוחני שרכשו ולהכליל את הפעילות הנובעת מכך בחוק עידוד השקעות הון, תוך התניית הדבר בהגדלת כוח האדם בחברה והגדלת פעילותה העסקית בישראל.

נחום איצקוביץ  מציין שהצוות יבחן איך משאירים את הקניין הרוחני בישראל, איך מפתחים תעשיות יצרניות כתוצאה מהיווצרות קניין רוחני בישראל, איך משמרים את משאבי האנוש שנוצרים בישראל ומונעים מהם לעזוב ואיך מגדילים את הכנסות המדינה כתוצאה מפעילות זו.