אינטל מציגה מפת דרכים עשירה

יום ב', 16 בספטמבר 2013

הכרזה על מעבדי 14 ננומטר כבר בשנה הבאה, מתקפה אגרסיבית במיוחד על שוק הטאבלטים וגם ה-Quark– השבב הקטן ביותר של החברה מאז ומעולם שרוצה לשלוט בעולם המחשוב הלביש.


הפעם כנס ה-IDFהתורן של אינטל לא מאכזב ומספק  על כמה מהתוכניות הגרנדיוזיות של יצרנית השבבים לשנים הקרובות.

נראה כי  חלק גדול משחקניות שוק האלקטרוניקה כבר משוכנעות שמחשוב לביש הוא הדבר הגדול הבא שיתפוצץ ויזכה להצלחה מטאורית. מי שמצטרפת לרשימה כעת באופן רשמי היא לא אחרת מאשר אינטל, אשר מציגה את משפחת שבבי ה-Quarkהחדשה שלה – שבבים זערוריים שימוצבו מתחת למשפחת שבבי האטום ויכוונו אל עולם המחשוב הלביש ואל עולם "האינטרנט של הדברים" (חזון במסגרתו יהפכו כל המוצרים והמכשירים ל"חכמים" ומחוברים לרשת העולמית).

 

 

 

באינטל לא חשפו כמעט שום פרטים טכניים על שבבי ה-Quarkוהסתפקו בתיאורים כללים כמו ליבת עיבוד שגודלה הוא כחמישית מגודל ליבת עיבוד בשבב אטום שיוצר בתהליך של 22 ננומטר – וצריכתה (של ליבת ה-Quark) היא עשירית מצריכת ההספק של ליבת האטום.
עוד ציינו באינטל כי שבבי ה-Quarkיתמכו בסט הפקודות IA-32של החברה, מה שלכאורה מוכיח כי מדובר בשבבים מבוססי ארכיטקטורת ה-x86(ולא ארכיטקטורה שונה, כמו ARMאו MIPSלמשל).


מוצרי ה-Quarkהראשונים יגיעו בשנה הבאה ויבוססו על תהליך ייצור "עתיק" של 32 ננומטר. מוצרים אלו יכוונו תחילה אל שוק המיקרו-בקרים המשובצים בהם נעשה שימוש בתעשיות ובתשתיות השונות. המשך הדרך, כאמור, מצביע אל שווקים שאקטואליים ומעניינים יותר למשתמשים הביתיים.

 

מנכ"ל אינטל מציג שבבQuark ( (משמאל) ואב טיפוס של שעון חכם המבוסס עליו

 

צוין כי יתכן שיש אמת בדיווחים שמדברים על קשיים בהם נתקלת אינטל במסגרת המעבר לייצור שבבים בליטוגרפיה של 14 ננומטר, אך ספק אם זה מה שיעצור את צ'יפזילה. אנשי החברה הציגו ב-IDF 2013דגמים מוקדמים של שבבי Broadwellניידים – דור השבבים הראשון שיבוסס על ייצור ב-14 ננומטר, ואישרו כי שבבים אלו יגיעו במהלך שנת 2014 כמתוכנן.

 

 

עוד אינטל הציגה זוג שבביBroadwell - האחד בגודל שתואם את שבבי ה-Ultra Low Power -והשני זעיר עוד יותר, שאמור לאפשר את יצירתם של מכשירי אינטל קטנים ודקים יותר מאי פעם .

 

באינטל לא הסתפקו בהצגתן של פיסות סיליקון בלבד וערכו גם הדגמה בזמן אמת, במסגרתה שבב Broadwellממשפחת ה-Y(שמכונה גם Extreme Low Power) הראה צריכת הספק נמוכה בכ-30 אחוז מזו של שבב Haswellמקביל ממשפחת ה-Y, באותה רמת ביצועים.

 

מדובר בנתון מרשים למדי שיקרב אותנו לעידן בו מעבדי Coreשל אינטל (בהנחה שדור ה-Broadwellישמור על השם) יוכלו להיות בסיס לטאבלטים בעלי קירור פאסיבי ומימדים שיתחרו באלו של מכשירים מבוססי ARM.

טאבלטים מבוססי אטום בפחות מ-100 דולר?!

לקינוח, אינטל השיקה בכנס ה-IDFאת דור שבבי האטום החדש שלה – Bay Trail, שמבוסס על תהליך ייצור עדכני של 22 ננומטר ומבטיח להציע שיפורים גדולים בכל קטגוריה לעומת שבבי ה-Clover Trailמהדור הקודם.

החלק המעניין ביותר במסגרת ההשקה הייתה הצהרתו של מנכ"ל אינטל בריאן קרזניץ' על כך שמוצרים המבוססים על שבביה של החברה יזכו למחירים אטרקטיביים מאי פעם בתקופת החגים (הבינלאומית) הקרובה:
  • טאבלטים מבוססי שבבי Bay Trailיציעו מחיר של החל מ-99 דולר.
  • ניידים קטנים (אלו שהכרנו קודם בשם נטבוקים) מבוססי Bay Trailאו מעבדי Celeronמדור ההאסוול יתחילו עם תג מחיר של 199 דולר.
  • מכשירי "שניים באחד" (טאבלטים אליהם ניתן לחבר גם תחנת עגינה-מקלדת, טאבלטים עם מקלדת סליידר וכדומה) מבוססי שבב Bay Trailאו מעבדי Celeronמדור ההאסוול יעלו 299 דולר ומעלה.
  • אולטרבוקים מבוססי מעבדי Coreמדור ההאסוול יציעו מחיר התחלתי של 399 דולר.

מדובר במחירים נמוכים ביותר שלא ממש ברור האם וכיצד אינטל ושותפותיה יעמדו בהם.