אינטרנט לכל העולם

יום א', 14 בדצמבר 2014

מאת משה שלו' עורך ראשי SoftNews

 

מארק צוקרברג, היו"ר והמייסד האגדי של חברת פייסבוק, רוצה לכבוש את העולם. הוא יצא עתה ביוזמה חדשה בין-לאומית, שמטרתה "שכל בני האדם בעולם יהיו מקושרים באינטרנט". בכך הוא חורג אפילו משדה הפעילות של חברתו וכבר פנה לשורת חברות בינלאומיות וביניהן סמסומג, נוקיה, אריקסון, קוולקום ועוד, ליצירת קואליציה שהשם שניתן לה הוא Internet.org.

המגזין הבינלאומי TIMEמקדיש ליוזמה זו תחקיר מיוחד וכתביו ליוו את צוקרברג במסעותיו האחרונים בעולם לבחינת הנושא, אותו הוא מגדיר כ"שותפות בינלאומית בין מנהיגות טכנולוגית, ממשלות ורשויות שונות, שמטרתה להביא את האינטרנט לאותם שני שליש מכלל האנושות שאינם זוכים לכך".

צוקרברג מציין כי לבניית פרויקט האינטרנט שיכלול קישור לוויני וסלולרי, יידרשו מיליארדי דולרים, אך טוען כי סכום זה ניתן להשגה. מה גם שלדבריו חלק ניכר מהאנושות נמצא "במרחק נגיעה" ממגדלי תקשורת סלולרית ורשתות קשר, אך אינו מנצל זאת.

עתה הציגה פייסבוק תוכנית הנקראת Blue-sky wi-fi in-the-Sahara, המשלבת תקשורת לווינים, לייזר ואינטרנט – הכל לשם בניית קשר כבסיס לאפליקציות. צוקרברג מקווה לשכנע את ספקיות הסלולר לספק תכנים בחינם כדרך לשיפור ההשכלה, הידע והסחר, בריאות וכספים. לדבריו כבר הגיע להסכמים עם חברות הסלולר בזמביה ובטנזניה לאספקת תכנים ומנועי חיפוש שונים בחינם על בסיס הסלולר.

בביקור בהודו ופגישה עם ראש ממשלתה, אמר צוקרברג כי מטרתו היא להגדיל את הגישה לאינטרנט בארצות המתפתחות מ-15% מהאוכלוסיה כיום ל-75% כמקובל במערב, מה שייצור בהודו, למשל, 65 מיליון מקומות עבודה, יקטין את העוני ב-28% ואת תמותת התינוקות ב-85 אלף בשנה. "המהפכה מדברת על הצלת חיים ויצירת עושר לחברה ולפרט".

צוקרברג נתקל בהתנגדות בלתי צפויה מצד מייסד מייקרוסופט האגדי ביל גייטס, שאמר בראיון לעיתון פיננשל טיימס, כי "מוטב להשקיע את המיליארדים במלחמה במחלות כמו מלריה, מאשר באשליה של קשרי אינטרנט".