איראן חוסמת את הגישה לאינטרנט

יום ב', 11 במרץ 2013

איראן הגבירה באחרונה את מאמציו לבלום לאזרחיה גישה בלתי מוגבלת לאינטרנט, על ידי חסימת כלי פופולרי זה.

בקרב הציבור המודע לצנזורה הממשלתית הקבועה איראנים רבים פונים להשתמש בשרת פרוקסי וברשתות וירטואליות פרטיות  כדי לעקוף הגבלות ממשלתיות ולהסוות את פעילותם.

על רקע זה הודיעו עתה גורמים ממשלתיים ואחרים כי  נחסמו שימושים בכלים "לא חוקיים".

"בתוך כמה ימים יציאות VPNלא חוקיות במדינה נחסמו," אמרה RamezanaliSobhani , ראש  ועדת המעקב על חופש המידע וטכנולוגיות תקשורת, לפי רויטרס. "רק VPNsחוקי ורשום מורשה  מעתה בשימוש."

המועצה הממשלתית העליונה לתקשורת בסביבה הווירטואלית של איראן הודיעה כי היא תתחיל בקרוב למכור שירותי  VPN"רשמיים" לחברות ותאגידים שזקוקים להם. הנימוק לבקרה זו הוא "אבטחה".

"על ידי השקת תוכנית זו, יכל הממשל איראני להעמיד לדין משתמשים שמפרים חוקי מדינה, וועדת סינון האינטרנט תהיה  מסוגלת לקחת עבריינים לבתי משפט הלאומיים תחת פיקוח של שירות משפטי", אמר האנליסט  Akhavan Behabadi.

הגישה לאתרי החדשות הבינלאומיים העיקריים ואתרי רשתות חברתיות כגון פייסבוק וטוויטר נחסמה על ידי הממשלה בנימוק של "תוכן בלתי הולם" באינטרנט. לאחר חסימת גישה למנוע החיפוש ול-YouTubeשל גוגל  ממשלת איראן השיקה כמענה משלה אתר שיתוף וידאו "כדי לקדם את התרבות האיראנית".

מציינים כי הממשלה באיראן כבר של המדינה ניתקה את הגישה לאינטרנט כמה פעמים בשנים האחרונות. הסנקציות מגיעות חודשים ספורים לפני בחירות לנשיאות שתתקיימנה ביוני, אך הפעם נראה כי קיצוץ הגישה לאינטרנט  מקיף,  את כל הגורמים החופשיים וסופי.