אירלנד חוששת מנטישת בריטניה את האיחוד האירופי

יום ב', 2 במאי 2016
 
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
 
אחת המתחרות הראשיות של ההי-טק הישראלי בעולם היא אירלנד שהצליחה חמשוך ולהיות מרכז  לחברות בינלאומיות חשובות.
 
ועתה, באירלנד שהייתה בעבר הקרוב "גן עדן" למשקיעים בתחומי הי-טק חוששים כי הרפובליקה תינזק אם שותפת הסחר השני בגודלה שלה בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי. חברות  טכנולוגיה מודאגות לגבי ההשפעה על היצוא – כולל אם הכלכלה של הלירה סטרלינג הבריטית תיפגע.
עד כה הייתה הערכה כי אירלנד יכולה להפיק תועלת מחברות בינלאומיות המבקשות בסיס דובר אנגלית באיחוד האירופי, מה גם שממלת אירלנד העניקה תנאים מפליגים למשקיעים שהאיחוד האירופי הוא יעדם.
על כן גם באירלנד מצפים להצבעת משאל  Brexit ב -23 ביוני באווירה של חוסר ודאות.
"אי הוודאות היא לא דבר טוב בענף כלשהו", אומר ג'ים לנזירים, מנכ"ל האיגוד המקצועי של עובדי המחשוב האירי. "אני חושב שכולנו להפסיד."
במצב הקיים היון באיחוד האירופי אזרחים איריים ובריטיים יכולים לחיות ולעבוד באחת משני הארצות, תנאי הסחר בין שתי המדינות כבשוק מקומי ואין בקרה קבועה על הגבול היבשתי בין צפון אירלנד והרפובליקה.
מבחינת הסחר - יבוא ויצוא בשנה, כמעט שליש מהסחר עם האיחוד האירופי  של אירלנד, מופנה לבריטניה שהיא שנייה רק לארצות הברית כשותפה.
בכל שנה היצוא של אירלנד לבריטניה הוא בהיקף של 6 מיליארד € בענף שירותי מחשוב, 5 מיליארד € בפיננסיים וביטוח, € 3 מיליארד בשירותים עסקיים אחרים.