אמזון תחכור צי של 20 מטוסי בואינג 767

יום א', 20 במרץ 2016

עם הגידול המהיר בסחר האלקטרוני ובניסיון לצמצם את עלויות השילוח שלה בארה"ב, אמזון שוכרת צי של 20 מטוסי בואינג 767 שיוסבו למטוסי מטען מחברת Air Transport Services Group, כך דיווח "הוול סטריט ג'ורנל". הדיווח על העסקה הזניק את מניות חברת התעופה ב-24%.

אמזון מנסה מזה זמן לצמצם את התלות שלה בחברות שילוח כמו פדקס ו-UPS, עם רשת של מחסני ענק שמוקמו בסמוך לשורה של ערים וריכוזי אוכלוסיה בארה"ב ומשאיות שמובילות מטענים ביניהם, לצד פרויקט רחפני השילוח השאפתני, שעומד עדיין בפני קשיים טכנולוגיים ובירוקרטיים. צי המטוסים אמור לאפשר לה לשנע בעצמה כ-15%  מהחבילות שהיא שולחת, כך להערכת חברת המחקר סטפנס.

המטוסים מתווספים למערך של שליחים עצמאיים, שמתניידים ברכבי מסחריים עם לוגו החברה ולובשים את מדיה, ומספקים בחודשים האחרונים את החבילות ללקוחות רבים בכמה מהערים הגדולות בארה"ב. ישנם אנליסטים המעריכים כי אמזון בונה את פעילות השילוח העצמאית מתוך כוונה להפוך אותה בעתיד לעסק נפרד שיספק שרותי שילוח גם לחברות אחרות, כפי שכבר החלה לעשות עבור יצואנים בסין.

אמזון תיכננה במשך שנים להקים מערך שילוח עצמאי, אבל המאיץ  שדחף אותה להגביר את המאמצים היה סדרת מקרים מביכים בעונת החגים הנוצריים של 2013, אז קיבלו שורה של לקוחות שהזמינו מתנות דרך האתר את החבילות אחרי הכריסטמס, דבר שגרר תלונות רבות ופרסומים בעייתיים מבחינת החברה.

על פי מקורות אנונימיים שצוטטו ב"וול סטריט ג'ורנל", באמזון מאוכזבים מהביצועים של כמה חברות שילוח, בעיקר בתקופות העמוסות, וסבורים ששיטות העבודה שלהן מיושנות.