אמת מיחשוב בתנופה של רכישת חברות

יום ה', 6 באוקטובר 2011

אמת מיחשוב בתנופה של רכישת חברות. כך אומר ל"כלכליסט" יואב וינברג, מנכ"ל אמת מיחשוב. לדבריו, "בכל רגע נתון מונחות על שולחננו שש הצעות של חברות שרוצות שנקנה אותן".

בשנה שעברה עוררה אמת מחשוב עניין ציבורי רב אחרי שרכשה 90% מדורקום, מפיצה בולטת של מוצרי HP לארגונים בארץ, תמורת תשעה מיליון שקל. אמת צירפה לעצמה 90 מעובדי החברה, וכיום היא מעסיקה 350 עובדים.

התמריץ לרכישת דורקום היה ירידה שחלה במכירות של הספקית המרכזית של אמת בזמנו, סאן מיקרוסיסטמס, שנמכרה לאורקל. אמת ניסתה לפצות על כך באמצעות חבירה ל-HPוכניסה לתחום הבטחוני ולתחום מערכות המידע הארגוניות. נראה כי המהלך השתלם, שכן הכנסותיה של אמת מחשוב עמדו בחציון הראשון של השנה על 247 מיליון שקל, 68% יותר מהחציון המקביל אשתקד. הרווח הנקי עמד על 7.5 מיליון שקל, קרוב לפי ארבע מהרווח הנקי שנרשם בחציון הראשון של 2010.

"מאז רכישת סאן בידי אורקל, אנחנו רואים זינוק בפרויקטים שאנחנו מבצעים ובמוצרים שאנחנו יכולים להציע במגוון פתרונות תוכנה תשתיתיים, כולל השבחת תשתיות בארגונים, קונסולידציה ווירטואליזציה", אומר וינברג. "אנחנו נתקלים יותר ויותר בחברות שמתחילות פרויקטי מחשוב בסדרי גודל של מאות אלפי דולרים, ומשום כך אנו גם מגייסים יותר אנשים לחברה. בכל חודש אנחנו מגייסים בין ארבעה לחמישה עובדים, ובסך הכל כשישים בשנה". בשנה הבאה צפוי כוח האדם באמת מחשוב לגדול ב-20%.

 "בניגוד למגמה, אנחנו מגייסים דווקא את העובדים הוותיקים והמנוסים", אומר וינברג. "אני מחפש את בני הארבעים פלוס. אני זקוק למבוגר אחראי שיוכל לטפל במערכות הקריטיות של החברות הסלולריות. חברה סלולרית לא תיתן למישהו לגעת במערכות המחשוב הכי קריטיות שלה אם אין מאחוריו עשרות שנות נסיון".

 על סדרת הרכישות בתקופה האחרונה, במסגרתה חברות ITגדולות בולעות חברות קטנות, אומר וינברג כי "זו תופעה בת מספר שנים. לחברות קטנות קשה להתקיים לבד בשוק המקומי לאורך זמן. עלויות המכירה הגבוהות, עלויות כח האדם והתפעול גבוהות. לא בכדי לא נותרו הרבה שחקניות ITבגודל בינוני על המדף".

 

האם זה אומר שהריכוזיות בענף ה-IT תגדל ונשאר עם חמש חברות גדולות שמקיימות אוליגופול?

"אני חושב שלא. נמשיך לראות חברות גדולות שמעסיקות אלפי עובדים, בצד חברות נישה המתמחות בתחומים ספציפיים, כפי שרואים חנויות בוטיק שפועלות לצד רשתות ענק של סופרמרקט. אבל אין כאן מונופול או אוליגופול: מבנה העלויות וכח האדם מקשים על הגידול ברווחיות הענף כולו".

 

חברתם ל-HP בתקופה קשה שמתרגשת עליה: הפרדות מחטיבת המחשוב האישי ועזיבה סדרתית של מנכ"לים

"אני חושב שמהלך ההפרדה, במסגרתו הוצאה פעילות הצרכן הפרטי אל מחוץ לחברה, הוא הגיוני מאוד. הפעילות של הצרכן הפרטי והפעילות הארגונית מתאפיינות בקהל לקוחות שונה, בזמן הוצאת מוצר לשוק שונה, ובצרכים שונים של הלקוחות. HPכבר ביצעו בעבר פעילויות ספינאוף. כך למשל, פעילות המדפסות הארגוניות הכוללת את אינדיגו לא מוזגה לחברה, אך המשיכה לפעול בצידה".

מעבר למתן שירותי IT, הגדילה אמת מחשוב בשנה האחרונה את מערך המחשוב התעשייתי שלה, המבוסס על חברת עדיף. חטיבה זו, המונה 100 עובדים, עברה לאחרונה למשרדים חדשים בראש העין. היא מפתחת מערכות לשליטה במכונות מתוחכמות, ובין השאר פועלות מערכותיה בבסיס מכונות הבדיקה של אפלייד מטריאלס ושל אורבוטק, ובמדפסות התעשייתיות של אינדיגו. לאחרונה השיקה אמת גם קו מוצרים בטחוני, וכיום היא פועלת בפרויקט החייל הדיגיטלי של אחת מחברות הציוד הביטחוני הגדולות.