אפליה לרעת ספרים דיגיטליים לעומת ספרי דפוס

יום ג', 10 במרץ 2015

האיחוד האירופי החליט על אפליה בולטת לרעה של ספרים דיגיטלים לעומת ספרים המודפסים בדפוס.

החלטה של בית המשפט של האיחוד האירופי מאשררת את איסור הנציבות האירופית מ?2013 להטיל מע"מ מופחת על ספרים דיגיטליים. הסיבה: לא מדובר בספרים אלא בשירות דיגיטלי. לוקסמבורג, שמשכה אליה את אמזון ואייטיונס בזכות המע"מ הנמוך, הגישה את העתירה

תקנות האיחוד האירופי מאפשרות למדינות החברות באיחוד לקבוע מע"מ בשיעור נמוך יותר על ספרים מודפסים. ואולם, הנציבות האירופית החליטה לפני שנתיים שהמס המופחת שהשיתו צרפת ולוקסמבורג על ספרים דיגיטליים בשיעורים של 5.5% ו?3%, בהתאמה, אינו חוקי. לטענת פקידי האיחוד, המע"מ המופחת לא אמור להיות תקף גם לגבי ספרים דיגיטליים, לאור העובדה שלא מדובר בספרים אלא בשירותים דיגיטליים.

ברוב מדינות האיחוד האירופי המע"מ עומד על שיעור של 18%-25%, בעוד המע"מ על ספרים עומד על 0%-10%.

שיעורי המע"מ הנמוכים של לוקסמבורג משכו ענקיות ספרים דיגיטליים כמו אמזון ואייטיונס, אשר הקימו בה את משרדיהן האירופיים.

החלטת הנציבות היא תוצאה של תלונות רבות מצד מדינות האיחוד ומו"לים, שטענו שהמע"מ המופחת מעוות את שוק הספרים האירופי וגורם לתחרות לא הוגנת.

ממשלת לוקסמבורג הביעה את אכזבתה מההחלטה. "זה לא משנה אם אתה קורא את הספר על נייר מודפס או בטאבלט, מה שחשוב זה הערך החינוכי", אמר דובר הממשלה.

לפי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, ב?2017 כחמישית מהספרים שיימכרו באירופה יהיו ספרים דיגיטליים, זאת לעומת כ?4.5% בלבד ב?2013.

בישראל הביעו מול"ים של ספרים דיגיטלים  זעם על המגמה  הקיימת עד כה להפלות לרעה במיסוי את הספרים  הדיגיטלים למרות שעצם הפקתם חוסכת בנייר - קרי עקירת יערות - ובאנרגיה.