אפל מאמצת את טכנולוגיית החיישנים של פריימסנס הישראלית

יום א', 17 בנובמבר 2013

חברת אפל מאמצת את טכנולוגיית החיישנים לזיהוי תנועות גוף של חברת פריימסנס הישראלית ותשמש את אפל בטלוויזיה החכמה ובמכשירים הביתיים שהיא מפתחת. תחקיר של העיתון "כלכליסט" מציין כי בחברה התל אביבית  הושקעו עד היום 85 מיליון דולר. המשקיעות הבולטות הן קרנות ג'מיני וג'נסיס הישראליות וקיינן האמריקאית, שכל אחת מהן צפויה לזכות בנתח של כ?80 מיליון דולר מהמכירה.

זוהי רכישה שנייה של אפל בישראל. ל"כלכליסט" נודע כי אפל סיכמה את הפרטים לרכישת הסטארט?אפ פריימסנס תמורת 345 מיליון דולר, והודעה על העסקה צפויה להתפרסם בשבועיים הקרובים. הסכום כבר כולל כ?20 מיליון דולר שנמצאים בקופה של פריימסנס.

על המו"מ הראשוני בין הצדדים דווח בלעדית ב"כלכליסט" ביולי האחרון. אז צוין כי משלחת מנהלי הנדסה בכירים של אפל בתחום החומרה האופטית ביקרה בישראל בחשאי, ובילתה יום שלם בחברה הישראלית הממוקמת ברמת החייל.

פריימסנס גייסה 85 מיליון דולר מקרנות הון סיכון, והראשונות שבהן היו הקרנות הישראליות ג'מיני וג'נסיס וקרן קיינן האמריקאית.

לפי ההערכה, כל אחת מהן השקיעה כ?15-20 מיליון דולר בפריימסנס וצפויה לזכות בנתח של 70-80 מיליון דולר, החזר סביר על ההשקעה.

העסקה אמורה היתה להיחתם כבר בתחילת החודש אולם סוגיה משפטית סביב השותפות של היזמים בפריימסנס עיכבה את החתימה. בימים אלה עמלים שני הצדדים על פתרון הבעיה האחרונה, והחוזה ייחתם כאמור בימים הקרובים.

מיעוט המשקיעות בחברה, לא יותר מארבע משקיעות חיצוניות וכן העובדה שפריימסנס הנה חברה רווחית ומחזיקה בקופת מזומנים של כ?20 מיליון דולר, מאפשרים למשקיעים הראשונים בחברה - קיינן, ג'נסיס וג'מיני - לצאת ברווח סביר מההשקעה. משקיעה נוספת היא קרן סילבר לייק סומרו, שהובילה השקעה של 50 מיליון דולר בחברה בגיוס שנעשה בשנת 2011.

 

 

המייסד אביעד מייזלס (מימין) ומנכ"ל פריימסנס ינון ברכה

צילום: אוראל כהן

 

 

החברה ממוקמת ברמת החייל ומעסיקה כיום, לפי ההערכות, כ?150 עובדים. פריימסנס נוסדה בידי יוצאי יחידה טכנולוגית בחיל מודיעין - אביעד מייזלס, אלכס שפונט, תמיר ברלינר ודימה רייס - והיא מנוהלת על ידי ינון ברכה.

אפל היא אחת מחברות ההייטק הפעילות בישראל, עם שלושה מרכזי פיתוח המעסיקים 400-300 עובדים. את פעילות המחקר והפיתוח של אפל בישראל החלה החברה בתחילת 2012, עם השלמת רכישת אנוביט מהרצליה תמורת 390 מיליון דולר. כיום המרכז בהרצליה מפתח בקר אלקטרוני המשפר את פעילות זיכרון הפלאש המצוי בבסיס האייפון והאייפד של אפל.

פריימסנס פיתחה מערכת משולבת חומרה ותוכנה, המבוססת על בקר חומרה המשמש כחיישן תלת?ממדי. החיישן מסוגל לעבוד בפנים הבית, לזהות פנים, הבעות פנים וכן את תנועות גוף האדם, כל זאת כדי לתרגם את תנועות הגוף למשחק מחשב. בסוף העשור הקודם הציגה פריימסנס את בקר החומרה המתקדם ביותר לאותו זמן מבחינת הדיוק, הרזולוציה ותפיסת השטח.