אפל רוכשת טכנולוגיית צילום ישראלית

יום ד', 15 באפריל 2015

חברת אפל רכשה את יצרנית מצלמות המובייל הישראלית לינקס (LinX), לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל.

לינקס טרם הגיבה לדיווח וסכום הרכישה אינו ידוע. מאפל נמסר כי החברה רוכשת חברות קטנות מפעם לפעם ולא נוהגת להתייחס לפעילות זו. גורמים המקורבים לנושא מסרו כי סכום הרכישה עומד על כ-25 מיליון דולר.

לינקס פיתחה מצלמת סלולר מיוחדת, שמסוגלת להפיק תמונות באיכות גבוהה ומידותיה קטנות  משמעותית משל מצלמת מובייל ממוצעת. הטכנולוגיה מתבססת על מספר חיישני תמונה במקום חיישן בודד ומספר עדשות - מה שמאפשר להגדיל את הרגישות לאור (שכן כל חיישן מנתח רמה אחרת של הפריים), לצמצם מריחות וטשטושים בתמונות שצולמו בתנועה ולאפשר צילום תלת ממד.

המצלמות של לינקס משלבות מספר הפיתוח מאפשר ליצרניות החומרה לבנות מכשירים דקים יותר.

העיתון "כלכליסט" מציין כי לינקס מקיסריה היא חברה בבעלות פרטית, שהוקמה ב-2011 ופעלה מאז מתחת לרדאר התקשורתי. היא הוקמה בידי זיו אתר שהוא בעל המניות המרכזי בה, ביחד עם מהנדסי אלגוריתמיקה מליטא ומומחי אופטיקה ישראלים. לינקס מעסיקה כעשרה עובדים. היא מתחרה בקור פוטוניקס של דווד מנדלוביץ' והגיעה להישגים בתחום הצילום, אך נחשבת לאנדרדוג בשוק טכנולוגיות הצילום המקומי ופיתוחיה טרם שולבו במכשירי יצרניות גדולות.

מציינים כי תחום הצילום הוא אחד מאפיקי הפיתוח הטבעיים עבור יצרניות המובייל בעולם, מה שלא פעם בא במחיר עיצוב הטלפון ונוחות השימוש בו; נוקיה הציגה בשנה שעברה טלפון בעל מצלמת 41 מגה-פיקסל שהפיקה תמונות מרהיבות באיכותן, אך המכשיר היה עבה, כבד ומסורבל יחסית. שילוב מצלמה איכותית שהיא קטנה פיזית תאפשר לאפל להציג יכולות צילום מתקדמות גם בלי להתפשר על הקו העיצובי שלה - טלפונים דקים במיוחד.

נכון להיום, מצלמות האייפון לא נשענות על טכנולוגיה יוצאת דופן; איכות התמונה גבוהה יחסית לרגישות החיישנים, בשל שילוב בין אופטיקה איכותית מאוד ואלגוריתם שיפור תמונה. שילוב מצלמת לינקס בדגמי האייפון הבאים (סדרה 7, שכן סדרת האייפון הבאה כבר נמצאת בשלבי תכנון מתקדמים מאוד) תוכל גם להשפיע על יכולות התמונה וגם לתרום לתדמית החדשנות שאפל מנסה לשקם מזה זמן רב ולהציע לצרכן פיתוח שאין למתחרים.