ארוכה הדרך לביטול שיווק סמסוסנג

יום א', 26 באוגוסט 2012

מאת משה שלו עורך ראשי  SoftNews

 

אנליסטים ניטרלים (ככל שזה אפשרי) מציינים  כי אפל הבקיע את אחד הניצחונות המעוקמים ביותר ממש ביום השנה של טים קוק כמנכ"ל החברה. חבר מושבעים בבית משפט בסן חוזה, קליפורניה, החליט ברוב מכריע לטובת תביעות הפטנטים של אפל נגד סמסונג, והעניק לאפל  1.05 מיליארד דולרים בפיצויים.

בניגוד להאשמות של המפסידה סמסונג הדרום קוריאנית פסק הדין המהדהד לא יהיה בעל השפעה מיידית על הצרכנים, בארצות הברית או בארצות אחרות.

צפויים שלבים באים שיהיו כרוכים בהליכים משפטיים נוספים, כאשר סמסונג צפויה להגיש ערעור ולנסות שוב להוכיח כי מוצרי סמסונג  אינם מפרים מפרים פטנטים של אפל.

עם זאת, בהודעה שפורסמה זמן קצר לאחר הכרעת הדין, סמסונג כינתה את ההחלטה "אובדן לצרכן האמריקאי",  עם הפחתת זכות הבחירה וחדשנות ואולי גם לגרום לצרכנים  מחירים גבוהים יותר עקב "שחיטת התחרות".

עוד אומרת הנהלת סמסונג כי :  "זה מצער שחוק הפטנטים ניתן להשפעה כלכלית פוליטית על ידי חבר מושבעים אמרקאי  וניתן לחברה אחת מונופול על ישומים  עם פינות מעוגלות, או טכנולוגיה שנמצאת  בשיפור כל יום על ידי סמסונג וחברות אחרות. לצרכנים יש את זכות בחירה, והם יודעים מה הם קונים כשהם באים לרכוש מוצרי סמסונג. זו לא המילה האחרונה. במקרה זה קרבות מתנהלים בבתי משפט ברחבי העולם (כולל בדרום קוריאה) , שחלקם כבר דחו רבים מטענותיה של אפל. סמסונג תמשיך לחדש ולהציע אפשרויות לצרכן".

"אנו משבחים את בית המשפט על גינוי ההתנהגות של סמסונג ושליחת מסר חזק וברור שהגניבה היא לא נכונה", אמר דובר אפל בעקבות פסק הדין.

קצת מפתיע. נכון לעכשיו, אף אחד לא ממש יודע בודאות איך זה הולך להיגמר. אבל צרכנים עלולים להיפגע בדרכים מאוד אמיתיות, בהתאם לתרחישים פוטנציאליים שונים.

מציינים כי פסקי דין אודות פטנטים גדולים היו לעתים קרובות הפוכים או מפתיעים. "זה מרגיש כאילו זה נגמר אבל יש עוד דרך ארוכה לעבור", מציינת בריאן אהבה, פרופ' למשפטים באוניברסיטת סנטה קלרה.

ולבסוף רכילות: למה פסק הדין ניתן כה מהר?

המלעיזים אומרים כי "מושבעי משפט אפל סמסונג רצו לצאת להפלגות בסוף השבוע ולכן גזרו את הדין בחופזה".