אשליית בנקי אינטרנט שיתופיים

יום ו', 29 בנובמבר 2013

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

אשליית בנקי אינטרנט  שיתופיים

מספר אקדמאים יחד עם כמה יזמים  מציפים באחרונה את כלי התקשורת בהודעות על התחלת גיוס כספים מהציבור להקמת בנק שיתופי בישראל. הם מתקשטים בין היתר  בתמיכה פעילה של  שר הרווחה והתקשורת לשעבר,  משה כחלון, שמהפכת  התחרות  שעשה בתחום זה הביאה להוזלות ושיפור שירות.

חברי כנסת כבר מזדרזים  להכין הצעות חקיקה לקידום הקמת "בנקים קואופרטיבים" בנימוק כי אלה יהיו "שייכים לכלל", יפעלו דרך האינטרנט וללא סניפים,  יגבו עמלות מצומצמות, ישלמו שכר צנוע למנהלים, ולא ירוצו אחר רווחים כמו הבנקים  הקיימים.

ראוי לצנן התלהבות מוגזמת בנושא זה. בנקים קואופרטיבים אינם עניין חדש בעולם וגם בישראל של טרום המדינה פעלו אגודות שיתופיות בתחום הכספים והצרכנות. כל אלה נכשלו.

מסתבר, כי עצם ההשקעה של אלפי אנשים  אלפי שקלים כל אחד בהון יסוד לבנק זה לא מזכה אותם בכל הטבות.

עקב מחסור בהון  למתן הלוואות נאלצים בנקים קואופרטיבים רבים בעולם לגייס הון  בשווקי המניות. בבנק נוצר מעמד של "בעלי שליטה" תוך דילול חלקם של In some circumstances, the members may lose control.ציבור "החברים" עד לידי איבוד שליטה למעשה.

הדמוקרטיה לכאורה בבנק השיתופי אינה מונעת  את הבנקים מהסתבכות.

כך הסתבך באחרונה בשורה של הפסדים וחובות אבודים  הבנק הקואופרטיבי הגדול בעולם "מונדרגון" שבסיסו בספרד ויש לו שלוחות  ב-27 ארצות עם 80 אלף עובדים!

הכל בגלל ניהול כושל, העדר בקרה, יחד עם המשבר במשק הספרדי.

בנק קואופרטיבי בבריטניה שהחל את דרכו עוד בשנת 1844 הסתבך בשנות המשבר האחרונות בשורת חובות אבודים המסכנים את עצם קיומו.  ובתוך כך התפטר היו"ר של האיגוד והבנק הקואופרטיבי  של בריטניה פול פלוארס  לאחר שהתגלה כי בעת שהעיד לפני הפרלמנט על עסקי הבנק הוא קנה והסניף קוקאין. אחת הטענות היא כי היו"ר  שאין לו ניסיון בנקאי אלא בסיס קואופרטיבי, סיבך את הבנק  בהשקעות מפסידות.

על בנקים קואופרטיבים בהודו  הוטלו  באחרונה קנסות כבדים על ידי הבנק המרכזי במדינה זו. הנימוק העיקרי הוא כי הבנקים השיתופיים הללו, הרעבים להון למימון פעולותיהם, הפכו לזרוע להלבנת הון לכל מיני  מבריחים  וארגוני פשע.