בוחנים צנזורה על צעירים ברשתות החברתיות

יום ד', 16 בדצמבר 2015

השתקת חופש הדיבור או צנזורה הכרחית?

זו הדילמה העומדת עתה לפי  נציבות האיחוד האירופי.

האם להגביל פעילות בני הנוער ברשתות החברתיות?

בני-נוער באירופה צפויים להתמודד בקרוב עם מציאות דיגיטלית חדשה, שבה הם לא יוכלו להשתמש באפליקציות ושירותים חברתיים כמו פייסבוק, אינסטגרם וסנאפצ'ט ללא אישור מההורים שלהם - כך עולה מהצעת חוק שנדונה עתה  באיחוד האירופי.

החקיקה המתגבשת אמורה לאסור על חברות לאסוף ולטפל במידע על צעירים מתחת לגיל 16 ללא הסכמה של ההורים שלהם, מה שעלול לשבש את התוכניות של פייסבוק, סנאפצ'ט, טוויטר ורשתות חברתיות אחרות בכל הקשור לקהל המשתמשים הצעיר.

מדובר על תיקון לחוק הגנת המידע האירופאי (European Data Protection Regulation), שיגדיל את הגיל המינימלי לשימוש ברשתות חברתיות מ-13 כיום ל-16. אם התיקון יעבור, הוא אמור להיכנס לתוקף בתוך כשנתיים ב-28 מדינות באירופה.

על-פי ההצעה, התיקון לחוק יעמוד על כך ש"הטיפול במידע אישי של ילד מתחת לגיל 16 יתאפשר רק אם הליך זה יקבל את האישור של האפוטרופוס של אותו ילד".

הויכוח כבר סוער: "הרבה אנשים בהלם מהמהלך הזה, כי הוא מנוגד לחלוטין לדרך שבה העולם עובד בימים אלה", הסביר נייג'ל פרקר, שותף בפירמת עורכי הדין הבריטית Allen & Overy, בשיחה עם אתר CNN. "אף שזה אמור להגן על צעירים, יש מי שחושש שזה יביא לתוצאות ההפוכות".