ביקוש גובר לפאנלים סולארים

יום ה', 21 באוגוסט 2014

רשת המידע "בלומברג" מוסרת על מחסור צפוי בפאנלים סולאריים נוכח הגידול בביקוש  לשם ניצול אנרגייה סולארית.

עם זאת 

הפאנלים לא יתייקרו בזכות ירידה תדירה בעלויות הייצור. היצרניות הגדולות עשויות לגייס כספים להתרחבות בגל הנפקות ציבוריות

 

הצפה של השוק בשנים האחרונות שהביאה לירידה חדה במחירים, וכן הסרת חסמים על יבוא פאנלים מסין דחפו את מחיריהם כלפי מטה, והפכו את ייצור האנרגיה הסולארית לתחרותית במיוחד.

לפי הערכות, היקף ההתקנה של פאנלים סולאריים יגדל השנה ב?29%.

המרוויחות העיקריות מהמחסור הצפוי בפאנלים הן היצרניות הסיניות הגדולות דוגמת יינגלי גרין אנרג'י וטרינה סולר. עם זאת, בשל הביקוש הגבוה והקושי לענות עליו, מי שעלולים להיפגע הם דווקא הלקוחות הקטנים יותר כמו משקי בית שמעוניינים בהתקנת פאנל, שכן החברות הגדולות יתמקדו ככל הנראה בייצור פאנלים לחוות ייצור חשמל מסחריות.

אנג'לו זינו, אנליסט בחברת Capital IQ, אמר לבלומברג שככל שיתגבר המחסור בפאנלים, היצרניות ייתנו העדפה ללקוחות עם הזמנות גדולות. "מיזמי תשתית גדולים יהיו היעד המרכזי של היצרניות, ולכן נראה שהמחסור יורגש בעיקר אצל הלקוחות הפרטיים ולא המסחריים".

המחסור הצפוי בפאנלים מעיד על קצב הצמיחה המהיר של שוק האנרגיה הסולארית העולמי.

לפי הערכות של חטיבת מחקר אנרגיות מתחדשות בבלומברג, השנה יותקנו בעולם פאנלים שיוכלו לייצר 52 ג'יגה?ואט חשמל, ואילו בשנה הבאה צפוי השוק להוסיף פאנלים בהיקף ייצור של 61 ג'יגה?ואט. לשם השוואה, ב?2013 הוסיף השוק יכולת ייצור של 40 ג'יגה?ואט.

הפעם האחרונה שבה היה היצע מצומצם של פאנלים סולאריים היתה ב?2006, אז התעשייה הצעירה הוסיפה פאנלים עם יכולת ייצור של 1.5 ג'יגה?ואט. בשנה שלאחר מכן יצרניות הפאנלים הסיניות גייסו 1.8 מיליארד דולר בהנפקות ציבוריות בוול סטריט, ואותם הם השקיעו בהרחבת יכולת הייצור. בכך, הפכו היצרניות הסיניות לדומיננטיות בשוק, זאת על חשבון היצרניות הגרמניות, האמריקאיות והיפניות. בסך הכל גייסו יצרניות פאנלים סולאריים סיניות 5 מיליארד דולר בהנפקת מניות בין 2005 ל?2010.