ביקוש למהנדסים ואנשי פיתוח

יום ד', 31 בדצמבר 2014

צמיחה חדה במיוחד נרשמה במשכורות המקסימליות שמקבלים אנשי מדיה חברתית.

בסיכום שנת 2014, שנה של מלחמה בעזה, אי יציבות במזרח התיכון ומשבר פוליטי חמור, המשכורות בהייטק המשיכו לטפס. השנים האחרונות הפכו משתלמות במיוחד למהנדסי התוכנה, במידה רבה על חשבון חבריהם שבחרו ללמוד הנדסת חשמל.

משכורות מהנדסי התוכנה העוסקים בפיתוח תוכנה, ובפרט בשפות ++Cוג'אווה הגיעה לשיא של 28 אלף שקל בחודש מקסימום. לשם השוואה, בשנה שעברה משכורת השיא שלהם הגיע רק ל- 26 אלף שקל ברוטו, ואילו בשנת 2012 עמדה משכורת השיא של מהנדסי תוכנה על 25 אלף שקל, כך עולה מנתוני קבוצת ההשמה נישה, המתמחה במקצועות ההייטק.

גידול דומה חל גם במשכורות הממוצעות של מהנדסי Frontendבסביבת ווב, מהנדסי תוכנה העוסקים בפיתוח ממשקים ליישומי ווב. אלה הגיעו לשיא של 25 אלף שקל משכורת מקסימום, עלייה של 2,000 שקל ביחס לשנה שעברה ושל 5,000 שקל ביחס ל-2012.      

מנגד, שכרם של מהנדסי Real Time Embedded, פיתוח שכבת תוכנה מעל רכיבי מוליכים למחצה ליישומי ציוד תקשורת או חומרה, לא השתנה בשלוש השנים האחרונות והוא עומד על משכורת מקסימום של 26 אלף שקל.

מה מחפשים בחו"ל? לינקדאין פרסמה את רשימת 25 הכישורים המבוקשים ביותר בשוק העבודה האמריקאי. כמעט כולם נוגעים לתעשיית ההייטק ובראשם מחשוב מערכות ענן מבוזרות, תוכנות אינטגרציה וסייבר נמרוד צוק, 34 תגובות לכתבה המלאה  

קפיצה מרשימה נרשמה גם בקרב מקצועות נוספים, מובייל, סייבר ודיגיטל: משכורת המקסימום של אנשי בדיקות בתחום המובייל קפצה מ-18 אלף שקל ב-2012, ל- 23 אלף שקל השנה; חוקרי סייבר יוכלו להתמקח על משכורת של עד 28 אלף שקל, עלייה של 6,000 שקל ביחס לשנה שעברה; בתחום המדיה הדיגיטלית, אנשי SMOהמתמחים בקידום ברשתות החברתיות יוכלו להתמקח על משכורת של עד 16 אלף שקל, הכפלה ביחס ל-2012, ומנהלי קמפיינים אונליין יוכלו להרוויח עד 15 אלף שקל בחודש. בשנת 2012 משכורות המקסימום שלהם הגיעו ל-9,000 שקל בלבד.

שינויים דומים התחוללו גם ברמת המשכורות שחברות ההייטק מציעות לעובדים חדשים. משכורותיהם של אנשי הסייבר צמחו השנה ב-22% ביחס לשנה שלפניה, ורשמו את הגידול הגבוה ביותר ביחס לכל שאר המקצועות בהייטק במהלך השנה. משכורותיהם של אנשי אינטרנט ואון ליין צמחו השנה ב-18%; אנשי פיתוח אפליקציות מובייל הגדילו את שכרם ב-15% ואנשי ביג דאטה הגדילו את משכורותיהם ב-12%.

מנגד, משכורותיהם של אנשי חומרה ממשיכות לצנוח. משכורות אנשי תקשורת פחתו ב-9% ומשכורותיהם של מהנדסי פיתוח מוליכים למחצה ירדו ב-8%, לעומת ירידה של 6% בלבד בשנה שעברה. לא מדובר בצמצום של משכורות לעובדים קיימים, כמובן, אלא במשכורות שחברות ההייטק מוכנות להציע לעובדים חדשים.