BI בניהול משאבי אנוש

יום ו', 22 באוגוסט 2014

אתר PCoN:

בארגונים רבים, נצבר כיום מידע רב ומגוון בתחום משאבי האנוש.מידע גולמי זה, מכיל תובנות עסקיות חשובות, וניתוחו באמצעות כלי BIשונים, יכול להביא לארגון יתרונות רבים. באמצעות שימוש בכלי BIוניתוח נתוני משאבי האנוש, מנהל משאבי האנוש יכול להיות עם יד על הדופק, להגיב לאירועים בזמן אמת, ובכך להשפיע יותר ולספק עוד ערך עסקי לארגון.

  חשוב לציין, כי מהלך כזה מחייב עבודה משותפת של מחלקות המחשוב ומשאבי האנוש, מכיוון שלרוב למנהלי משאבי האנוש אין את המומחיות הטכנית הנדרשת לצורך הפעלת כלי ה-BI, והם זקוקים לשירותיו של המנמ"ר כדי למצות את יתרונות ה-BIבמחלקתם. זוהי הזדמנות למנמ"ר, להציע יוזמה עסקית משמעותית, שתאפשר לחזק את הקשר עם מנהל משאבי האנוש וגם לתרום לאורך זמן לכל אגפי הארגון ולהביא תועלת עסקית גדולה.

   BIלמשאבי אנוש או בשמו האחר Talent Analytics, הוא תחום מתפתח וצומח. בין המגמות הבולטות בתחום ניתן למנות את התרחבות המידע, המודעות הגדלה לנושא ה-BIוכן מורכבות הולכת וגדלה של מיון, ניהול ותפעול שוטף של העובדים.

  עם התרחבות התחום והבנת היתרונות הגלומים בו, הולכים ומתרבים השימושים בכלי BI. בין השימושים הנפוצים: שיבוץ עובדים לפרוייקטים בצורה מיטבית, ניטור פעילות עובדים לשם איתור חריגים (כמו התפטרות קרובה) וכן סיוע לתכנון התקציבי.

  מגוון מקורות המידע מהם ניתן לשאוב את הנתונים לצורך האנליזות השונות מתרחב גם הוא. חוץ מהמקורות המובנים מאליהם, כמו המערכות הקיימות בחברה ותכתובות המייל הפנים - ארגוניות, מידע רב זורם כיום גם ברשתות החברתיות דוגמת LinkedIn     ו-Facebook, וסקרים שונים (כמו סקרי שביעות רצון או סקרי שכר) יכולים גם הם לספק תובנות משמעותיות. אפילו ניטור מיקום העובדים באמצעות חיישנים שונים, עשוי להביא לתוצאות מפתיעות.

  יש לזכור, כי קיימים היום כלי BIהניתנים להפעלה בידי העובדים, אך לרוב יהיה צורך בסיוע של מחלקת המחשוב, ועליה להיערך לכך בהתאם. בין השאר יש לדאוג לתיאום בין המערכות השונות בארגון, להיערך לאחסון הנתונים בצורה מתאימה (באמצעות מחסן נתונים או בענן), לבצע טיוב לנתונים, ולמצוא פתרונות למשתמשי הקצה השונים.

  כמו כל תחום חדש, תחום ה-BIבמשאבי אנוש עומד בפני אתגרים שונים. קיים חוסר ידע לגבי אפשרויות השימוש בכלים המגוונים ובמיוחד כשמדובר בפתרונות חדשים שמופיעים תדיר. הדבר מוביל להגדרתם באופן חלקי או לקוי ולתוצאות שנובעות מכך. מכיוון שסט הכישורים הדרוש עבור יישום התחום הוא מורכב ומגוון, קיים קושי באיתור וגיוס אנשי מקצוע בתחום. גם כמויות המידע האדירות (לפי ה-Science Daily, 90% מהמידע הקיים בעולם נוצר בשנתיים האחרונות) מקשות על מיון וניתוח המידע, ועל הפקת תובנות עסקיות משמעותיות. עם זאת, יש לזכור כי התגברות על מכשולים אלו ויישום הנושא בהצלחה, עשויים להצעיד את הארגון קדימה ולהביא ליתרון עסקי משמעותי.

  לבסוף, נציין ש-BIיכול להביא לתוצאות מפתיעות גם ברמה האישית, כפי שממחיש הדגש בעמוד הבא.

  לסיכום - בגלל שהמשאב האנושי הוא בדרך כלל המשאב היקר ביותר במרבית הארגונים, ניצולו המיטבי באמצעות כלי ה-BIעשוי להוסיף ערך רב, כמעט לכל ארגון.