גוגל ביטלה את פרויקט הסמארטפון המודולרי

יום א', 11 בספטמבר 2016

  

גוגל ביטלה את פרויקט הסמארטפון המודולרי שלה, ARA. כך עולה מדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, שמצטטת שתי מקורות המקורבים לנושא. גוגל ציינה כי הדיווח "מדויק ונכון" אבל סירבה לספק תגובה רשמית בנושא. לפי אחד ממקורות רויטרס, גוגל תנסה להעביר עכשיו את הפרויקט לחברה חיצונית.

ARA  היה קונספט חדשני למכשיר מודולרי שמאפשר לבעליו לשדרג אותו או להתאים אותו בזמן אמת לצרכים שלו. צלמים חובבים יוכלו להחליף את מודול המצלמה במודול עם עדשות אלטרנטיבות. מטיילים יוכלו לשלב סוללה חזקה, מצפן וברומטר במכשיר לפני שהם יוצאים לטיול, ועוד. גוגל פיתחה את השלדה וכן עשרות מודולים במספר גדלים, שחלקם אף היו אמורים להיות מפותחים על ידי יצרני חומרה צד-שלישי. גוגל קיוותה ליצור אקו-סיסטם שלם סביב ARA  ואולי אף להמציא מחדש את עולם הסמארטפונים.

ARA  היה צפוי לצאת לשוק כבר ב-2015 אבל גוגל דחתה את ההשקה לאחר שהתגלה כי האב-טיפוס דאז – שניסה לחבר את כל חתיכות הסמארטפון לשלדה באמצעות מגנטים – אינו עמיד מספיק. החברה פיתחה מערכת אחרת, שבה יותר מהרכיבים הקריטיים במכשיר כבר משולבים לתוך השלדה, וכי מודולי 'הרחבה' משתלבים לתוך השלדה עם מגנטים ובריחים פיזיים.

המבנה החדש היה עמיד והצליח למשוך התעניינות מהתעשייה, ונראה היה לרגע כי ARA  חוזר לדרך המלך. אבל כאן החלו לצוץ בעיות נוספות. לגוגל הייתה תוכנית שאפתנית למכור את המכשיר והמודולים דרך משאיות יעודיות שיטיילו ברחבי פורטו ריקו ויתפקדו כחנויות ניידות. הפרויקט לבסוף בוטל, וגוגל ערכה רק פרויקט הרצה מוגבל במיוחד.

אבל למרות כל הבעיות גוגל הציגה גרסה מסחרית בכנס המפתחים שלה במאי האחרון והודיעה כי היא תתחיל להפיץ את ARA  למפתחים וייצרני מודולים לקראת סוף 2016, עם כוונה להשיק את הגרסה המסחרית בתחילת 2017.

עם זאת גוגל ממשיכה במגמה לאחד את כל פעילות החומרה שלה, וזה  מתיישב עם מאמצי החברה בתחום אינטרנט הדברים – רק לפני כמה ימים נודע כי גוגל תעביר עשרות עובדים מנסט, לשעבר חטיבה בתוך גוגל, בחזרה לתוך חברת האם. העובדים אמורים לסייע לגוגל להקים פלטפורמה אחידה בתחום אינטרנט הדברים שתרכז את כל הפעילויות השונות של החברה בנושא.