גוגל מוכרת את מוטורולה מוביליטי ללנובו

יום ב', 3 בפברואר 2014

גוגל הודיעה  כי הגיעה להסכמה על מכירת מוטורולה מוביליטי ללנובו, ענקית המחשבים הסינית, תמורת כ-2.91 מיליארד דולר. הודעה על כך יצאה בבלוג הרשמי של גוגל, חתומה על ידי מנכ"ל החברה, לארי פייג'.

זוהי רכישה גדולה שניה של ענקית האלקטרוניקה הסינית שנחשפה השבוע, לאחר קניית חטיבת שרתים מ-IBM ב-2.3 מיליארד דולר.

לנובו  הסינית מצידה מוסרת על תוכנית להקמת מפעל  משלה בארצות הברית.


גוגל רכשה את מוטורולה, חברת סלולר גדולה שנמצאה בקשיים, ב-2012 תמורת כ-12.5 מיליארד דולר. המהלך היה מפתיע גם אז, ונחשב למהלך הדגל של המנכ"ל החדש-ישן, לארי פייג'.

בעת רכישתה של מוטורולה, היתה הסכמה כללית כי הסיבה העיקרית לרכישה היא חבילת הפטנטים של מוטורולה, שהייתה אמורה להגן על אנדרואיד – מערכת ההפעלה הסלולרית של גוגל – מפני תביעות פטנטים מצד יריביה. גוגל לא הצליחה להגדיל את רווחיה והכנסותיה של מוטורולה: ברבעון השלישי של 2013, דיווחה מוטורולה על הכנסות של 1.18 מיליארד דולר, בהשוואה ל-1.78 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2012. גוגל צפויה עתה להכריז על תוצאות מוטורולה ברבעון האחרון של 2013 .

 

 

מטה מוטורולה

צילום: רויטרס

 

 

 

 

 

 

גוגל הודיעה כי היא תשמור על רוב מוחלט מ-17 אלף הפטנטים שקבלה עם רכישת מוטורולה, וכי היא שומרת לעצמה את חטיבת הטכנולוגיה והפרויקטים המתקדמים של מוטורולה. זו האחרונה אחראית, בין השאר, לפרויקט ARA, שאמור לאפשר את בנייתו של סמארטפון מודולרי, והיא מנוהלת על ידי רגינה דוגאן, לשעבר מנהלת DARPA, הסוכנות למחקרים מיוחדים של הפנטגון. בשיחת ועידה  נמסר מגוגל כי החטיבה תשולב בצוות אנדרואיד של החברה.

 עוד נאמר בהודעה של גוגל כי ללנובו יש את היכולת להפוך את מוטורולה לשחקן מרכזי בעולם האנדרואיד, דבר המעיד על כך כי שתי החברות הסכימו שמוטורולה תמשיך לייצר מכשירי אנדרואיד. גוגל ציינה בהודעתה כי המהלך מצריך את אישורם של הרגולטורים הן בארה"ב והן בסין, דבר שצפוי להמשך זמן רב. סין, שהיחסים בינה ובין גוגל עלו על שרטון לאחר שגוגל האשימה את המעצמה בפריצה לשרתים שלה ב-2010, עיכבה את רכישתה של מוטורולה על ידי גוגל במשך חודשים ארוכים.