גוגל מזחילה משתמשים לאינבוקס

יום ב', 7 בדצמבר 2015
בשקט בשקט גוגל מתחילה להציע למשתמשים להעביר את חשבון הג'ימייל שלהם לשירות המייל החדש שלה, Inbox – כך לפי דיווח של פורבס. הדבר מצביע על כך שייתכן וענקית הטכנולוגיה שואפת להרוג ברכות את שירות האימייל הפופולרי שלה.
 
מאז הושק ב-2004, נחשב ג'ימייל לאחד מהשירותים פורצי הדרך ברשת, בזכות נפח אחסון גדול במיוחד (1 גיגה-בייט במועד ההשקה, נפח שהיה הישג בזמנו), וחידושים מהפכניים בממשק שרבים מהם חלחלו מאז לשירותים אחרים (כמו ריכוז מיילים באותו נושא תחת שיחה אחת, או מיון לפי תגיות במקום תיקיות). עם כ-900 מיליון משתמשים, הוא אחד משירותי המייל הפופולריים בעולם.
 
אולם כל משתמש יודע, בעיקר בשנים האחרונות, החל השירות הוותיק לגלות סימני בלבול  והממשק מתקשה לעמוד בעומס המיילים הרבים שמקבלים משתמשים. 
 
לפי הדיווח, משתמשי אינבוקס שנכנסים לג'ימייל בכתובת gmail.com כבר לא מנותבים לממשק המסורתי, אלא לממשק ה-Web של אינבוקס במקום.
 
“ג'ימייל מוביל עכשיו לאינבוקס", נכתב בהודעה שמוצגת בכניסה הראשונה. “תודה שניסית את אינבוקס! כדי להקל עלייך, עדכנו את ג'ימייל כדי שיוביל אותך לכאן". משתמשים שמעוניינים בכך, יכולים לבטל את ההפניה ממסך ההודעה עצמה או מתפריט ההגדרות, ולהמשיך להשתמש בממשק המסורתי של ג'ימייל.
 
לדברי פורבס, גוגל החלה לבצע מהלך זה בהיקף קטן כבר לפני כמה חודשים, ואולם לאחרונה הרחיבה אותו משמעותית לאור הפידבק החיובי שהתקבל ממשתמשים. אף שמדובר בצעד שמשפיע רק על מי שכבר עושה שימוש באינבוקס, יש לו השלכות רחבות בכל הנוגע לעתיד שירות המייל של גוגל.
 
מה זה אומר לגבי העתיד של ג'ימייל? בכל הנוגע לממשק משתמש, ייתכן שזמנו קצוב. הממשק המסורבל והמיושן שלו כבר לא עונה על צרכי המשתמשים המודרניים ואת הבעיות הרבות שלו יהיה קשה לתקן בשיטת טלאי על טלאי. הדרך שבה בחרה גוגל, יצירת אפליקציה חדשה ונפרדת מהייסוד והחלפה הדרגתית של ג'ימייל המסורתי, נראית כדרך העדיפה. בכל הנוגע לתשתית שמאחורי הממשק, יותר מדי לא ישתנה שם. כתובות אימייל עדיין יסתיימו ב-gmail.com@ (אם כי ייתכן שגוגל תיצור גם כתובות עם סיומת inbox), וכל התשתית הטכנולוגית תישאר במקומה כך שקישורים לחשבונות ויישומים אחרים סביר שלא ייפגעו.