גיבוי בענן וסינכרון בענן – על ההבדלים ביניהם

יום ג', 28 באוקטובר 2014

מאת: עופר א. לידסקי – מנכ"ל ומייסד טרהסייף בע"מ – ofer@terrasafe.com

 

הפעם הבאנו לקוראי SoftNews מאמר חשוב על נושא שמעט מבלבל משתמשים שונים, אז מהו ההבדל בין גיבוי בענן לסנכרון בענן?

שירותי סינכרון קבצים בענן הינם נפוצים ביותר כיום ומשתמשי מחשב רבים משתמשים בשירותים אלו.

משתמשים רבים אינם מבדילים בין שני המושגים סינכרון וגיבוי, מבלבלים ביניהם ולעיתים אף עושים בהם שימוש לא נכון.

שירותי סינכרון קבצים מקוונים (בענן) כגון: DROPBOX  או Google Drive  החדש הינם שירותים יעילים להפליא המאפשרים למשתמש לוודא כי קבצים שנבחרו מראש יהיו זמינים בין מחשבים שונים המחוברים לאינטרנט, ולעיתים גם לענן המחשוב, ללא תלות במיקום הגיאוגרפי שלהם על פני כדור הארץ. זהו שירות פרקטי ונדרש ביותר. בעולם הדינמי של היום יש צורך בנגישות לקבצים ובמיוחד לאלו שנדרשים לנו במסגרת העבודה, ממחשבים שונים, בבית, בעבודה, בסמארטפון ובטאבלטים המתקדמים.

 

ומכאן אנו מגיעים להבדל הראשון והמהותי ביותר בין גיבוי לסינכרון. סינכרון קבצים דואג לכך שכל הקבצים הנבחרים ישוכפלו ויסונכרנו כמעט בזמן אמת לכל המחשבים שהמשתמש בחר בהם. במקרה בו מחקתם קובץ מהספרייה המסונכרנת הקובץ הזה ייעלם מכל המחשבים המסונכרנים.

מנגד, גיבוי מידע מבוסס על העיקרון של איחסון המידע בצורה קבועה וגם אם נמחק קובץ ממחשב מסוים במהלך העבודה ניתן עדיין לשחזר את הקובץ משרת מרוחק עליו נשמר הקובץ. ישנן תוכנות סינכרון קצת יותר מתקדמות שיודעות לשמור גרסאות שונות של אותו הקובץ אך ברוב המקרים זה לא המצב.

מקרה אחר בו רואים הבדל בין גיבוי וסינכרון הוא בו הקובץ עצמו לא נמחק אלא התוכן שלו נפגע. למשל מקרה בו טקסט בקובץ WORD סומן, נמחק וניתנה פקודת שמור ((SAVE, באותו רגע הקובץ מתרוקן מתוכן בכל המחשבים שהוגדרו מראש בהגדרות הסינכרון. זאת אומרת שהקובץ הזה יהיה ריק בכל המחשבים, סמארטפונים וכו... ובמידה ואין לכם גיבוי של הקובץ תוכן הקובץ בעצם נעלם למרות שהקובץ עצמו עדיין קיים ואז אתם בבעיה.

מכאן ניתן בעצם ללמוד על חשיבות הגיבוי. הגיבוי נותן מענה למצבים של אובדן מידע ופגיעה במידע. משתמש שמגבה באופן סדיר ועל בסיס יומי את המידע החשוב שלו מקטין את סיכויי אובדן המידע בצורה משמעותית ביותר, ומסוגל לשחזר קבצים שנפגעו גם במקרים בהם במהלך יום העבודה נעשו טעויות או ארעו שגיאות בקבצים השונים (כדוגמאת מחיקת הטקסט במסמך ה-WORD).

כיום עסקים נדרשים לדאוג לכך שמערכות הגיבוי בעסק יהיו תקינות ומעודכנות על בסיס יומי. זוהי דרישה בסיסית מכל עסק במיוחד מכיוון שהתלות של עסקים במידע הדיגיטלי הינה קריטית לקיומו של העסק. עסקים שאינם מגבים באופן סדיר נמצאים תחת סכנה ממשית לאבד מידע קריטי לפעילות השוטפת של העסק.

את תוכנית הגיבוי של העסק יש להכין עם אנשי מקצוע וליישם תוכנית גיבוי המכילה את כל המידע הקריטי של העסק. מומלץ ביותר לבצע שיחזורי מידע יזומים באופן תקופתי על מנת לבדוק את תקינות המידע והכירות של תהליכי שחזור המידע.

ישנה חשיבות עליונה לתכנון מקצועי של היסטוריית המידע של הגיבוי הקובעת כמה אחורה בזמן בית העסק שומר מידע בגיבוי. זהו פרמטר יסודי בכתיבת תוכנית גיבוי עסקית. יש לקחת בחשבון שמקרים רבים של אובדן מידע מתגלים זמן רב לאחר התקרית עצמה, כלומר קובץ אקסל המכיל דוח רבעוני שנמחק מהמערכת בדרך כלל יתגלה רק לאחר זמן רב כשיהיה צורך להשתמש בקובץ שוב.

לסיכום, על משתמשי המחשב ומנהלי המחשוב להכיר את כלי הגיבוי והסינכרון ולהבין את ההבדלים ביניהם. הידע של הכלים הללו יאפשר שימוש נכון וימנע מצבים של אובדן מידע. שני הכלים הללו העומדים לרשות משתמשי המחשב ומנהלי המחשוב הינם שימושיים ביותר ויש צורך לדעת להטמיע כל אחד מהם לפי הצורך.

-----------------------------------------------------------------------

הכותב הינו מייסד ומנכ"ל חברת TerraSafe העוסקת (כשבע שנים) במתן שירותי גיבוי מקצועיים לעסקים קטנים ובינוניים.

חברת טרהסייף מתמחה בפתרונות גיבוי מידע התפורים לצרכי הלקוח ומפעילה שירות של גיבוי מנוהל לעסקים הפועל כבר משנת 2005.

 

טרהסייף בע"מ – www.terrasafe.co.il