גידול בגיוסי הון על ידי חברות סטארט אפ

יום ב', 16 במאי 2011

"עדיין איננו רואים את שיאה של התקופה הנוכחית", אומרים בפירמה, "אנחנו צופים שמספר גדול של קרנות המשך ישראליות וזרות יביאו כספים חדשים"

חברות סטארט-אפ ישראליות גייסו ברבעון הראשון של השנה 342 מיליון דולר, גידול של 35% לעומת הרבעון הקודם, שבו גויסו 256 מיליון דולר. נתון זה מגלם זינוק של102% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, שבו גויסו 170 מיליון דולר בלבד - כך מדווחת  חברת רואי החשבון PwC ישראל בסקר ה"מאני טרי", הסוקר את פעילות ההשקעות בהייטק הישראלי מדי רבעון. לפי הנתונים, מדובר ברבעון הטוב ביותר בתחום הסטארט-אפ מאז שנת 2008. 

"ברבעון שבו אנו עדים למספרי שיא באקזיטים של חברות מגובות הון סיכון, זה לא מפתיע שכמות ההשקעות אף היא גדלה וחוזרת לרמות ההשקעה טרום משבר האשראי", אומר רובי סולימן, שותף בפירמה וראש מגזר ההייטק בה. "הגידול לא התרחש ברבעון הנוכחי. הוא תהליך של יציאה מהמשבר, שצבר תאוצה לאורך 2010, והגיע לבשלות לקראת סופה"

"עדיין איננו רואים את שיאה של התקופה הנוכחית, שכן עם ההצלחה לממש את ההשקעות אנו רואים את הקרנות פותחות סבבי גיוס חדשים ומשקיעות את יתרת הכספים בקרנות הנוכחיות בביטחון גדול יותר. אנחנו צופים שבשנה הקרובה נראה מספר גדול של קרנות המשך ישראליות וזרות המביאות כספים חדשים להשקעה בהייטק הישראלי".

ההשקעה במגזר האינטרנט - הגבוהה ביותר שדווחה אי פעם

מהנתונים עולה עוד כי 83 חברות הייטק ישראליות גייסו הון ברבעון הראשון של שנת 2011, לעומת 74 חברות שגייסו הון ברבעון הקודם ו-72 חברות ברבעון המקביל אשתקד. ממוצע ההשקעה בחברה עמד על 4.1 מיליון דולר ברבעון הנוכחי, לעומת 3.5 מיליון דולר ברבעון הקודם ו- 2.4 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

הרבעון מתאפיין בריבוי סבבי השקעה גדולים, מעל 10 מיליון דולר. ברבעון הנוכחי הושקעו במסגרת 9 עסקאות 179 מיליון דולר לעומת 6 עסקאות שהסתכמו ל 120.5 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-4 עסקאות שהסתכמו ל 77.5 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

נתוני הדו"ח מצביעים על עלייה משמעותית ברמת ההשקעות במגזר האינטרנט. ההשקעה במגזר זה במהלך הרבעון, בסך 75 מיליון דולר, הינה הגבוהה ביותר שדווחה אי פעם במסגרת הסקר. שלוש השקעות היוו 65% מסכום ההשקעות במגזר זה, בהן ההשקעה יוצאת הדופן בוויקס.

מגזר התקשורת והרשתות גייס הרבעון 88 מיליון דולר בהשוואה ל-34 ברבעון הקודם, ולעומתו מגזר מדעי החיים הציג ירידה של 39% בהשקעות. חברות מדעי החיים גייסו ברבעון הראשון 44.5 מיליון דולר, לעומת 73 מיליון דולר ברבעון הקודם, ו-36 מיליון דולר ברבעון המקביל.

חברות בתחום החומרה והמוליכים למחצה רשמו ירידה לעומת הרבעון הקודם וגייסו הפעם 47 מיליון דולר בלבד, לעומת 69 ברבעון הקודם ו-38 ברבעון המקביל. בתחום הקלינטק חלה עלייה מסוימת בהשקעות, אך עדיין מדובר ברמת השקעות נמוכה למדי ביחס לדרישות ההון הגבוהות של הענף. ברבעון הראשון הושקעו בו 26 מיליון דולר, לעומת 9 מיליון דולר ברבעון הקודם.