גישה חדשה בניהול פרויקטים

יום ג', 13 במרץ 2012

סקר שוק פרויקטים

   "הפרוייקט הושלם בהצלחה!" - כך שואף כל מנהל מחשוב להכריז עם סיום הפרוייקט אותו הוא מנהל, פרוייקט שעשוי לכלול הטמעה, שדרוג או איחוד מערכות, אינטגרציות בין גופים, הקמת שרתים או שדרוג חומרה ותקשורת.עם זאת, מחקר אוניברסיטת אוקספורד(2011) מצא שפרוייקטי מחשוב גדולים יוצאים משליטה פי 20 יותר מפרוייקטים בתחומים אחרים. מה הופך את פרוייקטי המחשוב למסובכים כל כך?

   בחינה של המגמות המאפיינות פרוייקטים אלה, מעלה כי בפרוייקטי מחשוב יש צורך בגמישות רבה וביכולת להתמודדות מתמדת עם שינויים, וזאת לאור חוסר הוודאות הכלכלית מצד אחד, וקצב החדשנות הטכנולוגית מצד שני (דבר שהגביר, לדוגמא, את השימוש בפיתוחים דוגמת RADליישום טכנולוגיות מהיר). גם המורכבות של הפרוייקטים הולכת ועולה, וזאת לאור הצורך בהתמודדות עם איומי אבטחה גוברים, עם ביצוע אינטגרציות מורכבות ועם הצורך לתת מענה למספר רב מתמיד של דרישות ומאפיינים.

   השינויים עמם מתמודדים מנהלי פרוייקטי המחשוב בשנים האחרונות כוללים שינויים באופי הפרוייקטים, כמו הפיכתם לקצרים יותר, שיתופיים יותר וגלובליים, ושינויים הנובעים מאימוץ טכנולוגיות חדשות דוגמת טכנולוגיית הענן או הבינה העסקית. עזרה מסויימת מקבל מנהל הפרוייקט מהרשתות החברתיות, המסייעות לו באיתור מידע ומומחים שעשויים לסייע לו. כל זאת, תוך ריבוי המקרים בהם מתקיימים מספר פרוייקטים במקביל.

   בעיות נוספות בפרוייקטי מחשוב עשויות לנבוע מציפיות, לוח זמנים או תקציב שאינם ריאליים, בעיות תקשורת בין המעורבים בפרוייקט, צורך בביצוע התאמות טכנולוגיות במהלך הפרוייקט וכניסת דרישות חדשות במהלך הפרוייקט, שמעכבות את ההכרזה על סיומו.

   לאור כל אלה, אולי אין זה מפתיע לגלות כי על פי דו"ח  Standish Group 21% מפרוייקטי המחשוב נכשלים, 42% מסתיימים עם חריגה מהתקציב (לפי מחקר אוניברסיטת סטנפורד, החריגה הממוצעת היא של 200%!) ו/או בלוח הזמנים (חריגה ממוצעת של קרוב ל-70%) ו/או ביעדים. רק 37% מושלמים בהצלחה מלאה. מובן שלמרות נתונים אלה, הצורך של הארגונים בתוצרי הפרוייקטים האלה, והתרומה העצומה המגולמת בהם עבור הארגונים, מחייבים להמשיך ולקיימם, למרות הסיכון הטמון בהם.

   הכלים אשר נועדו לייעל ולשפר את תהליך ניהול הפרוייקטים, חלקם ייחודיים לתחום המחשוב וחלקם כלליים, כוללים תוכנות, כלים מקוונים, כלים "מסורתיים" דוגמת אקסלו-Power Point, מפות חשיבה, וכלים שיתופיים, אשר לא זה ייעודם המקורי, אך כיום מנהלי פרויקטים הטמיעו אותם באופן רחב ומקיף יותר ולמדו להשתמש בהם לתועלתם. בנוסף, ניתן למצוא בשוק מגוון כלים חינמיים אשר לצרכים מסויימים, הם יכולים להספיק.

  לסיכום - מומלץ וחשוב להסתייע במידע מעודכן  כדי לקדם את היכולת להשלים את פרוייקטי המחשוב, ביעילות ובהצלחה.

 

 

 המגמות המשפיעותעל התחום

 

 

  שתי מגמות  משפיעות על עולם ניהול הפרוייקטים:

  • ערך עסקי לפני הכל- ידוע כיום לכל מנמ"ר, שנקודת המוצא במחשוב היא הערך העסקי ונקודה זו, חייבת לעלות במסגרת הבדיקה והתכנון הראשוניים, של כל פרוייקט.

טכנולוגיות חדשות- פרוייקטי המחשוב צריכים להתמודד עם מציאות של שינויים טכנולוגיים - כניסת טכנולוגיה חדשה, סטנדרט חדש או תכונה חדשה במהלך פרוייקט הפכו לדבר שכיח, והם מחייבים מוכנות מתמדת לביצוע שינויים והתאמות.