גל השקעות זרות בפתח 2015

יום ה', 22 בינואר 2015

 שנת 2015 נפתחת בגל של רכישות ומיזוגים  של חברות זרות עם ישראליות.

(ראה שורת ידיעות).

בתוך כך מוסר העיתון הכלכלי "כלכליסט" כי חברת השבבים אנפורנה של אביגדור וילנץ,  מנהלת מו"מ מתקדם לרכישתה מול תאגיד הענק האמריקאי אמזון, שמתעתד להקים מרכז מו"פ בארץ.

לפי ההערכה, סכום העסקה הוא 370-350 מיליון דולר. החברה לא הגיבה לפניית "כלכליסט". אם המגעים יבשילו לעסקה, תהיה זו הרכישה הראשונה של אמזון בישראל, וחברת השבבים השנייה שוילינץ מוכר בישראל לענקית בינלאומית, לאחר שהקים את חברת השבבים גלילאו ומכר אותה למארוול ב?2001 תמורת 1.7 מיליארד דולר.

אנפורנה לאבס פועלת בחשאיות מאז 2011, כשמנהליה מסרבים לפרט אודותיה והמוצרים אותם היא מפתחת לוטים בערפל. ל"כלכליסט" נודע כי אנפורנה היא חברת אלקטרוניקה המפתחת מיקרו?מעבדים שיאפשרו תעבורת נתונים מהירה בהספק נמוך עבור שרתי מחשוב ושרתי אחסון לארגונים.

משקיע חשוב שצורף לרשימת השותפים האסטרטגיים של אנפורנה היא ענקית השבבים ARM, אחת המתחרות הגדולות באינטל, מי שמשרתת ענקיות כמו אפל וסמסונג  בייצור מעבדי ליבה ובקרים מסוגים שונים. ככל הנראה, ARMהבריטית משתפת פעולה עם המיקרו?מעבדים של אנפורנה כחבילת עיבוד רבת עוצמה ונמוכת הספק ליצרניות שרתי מחשוב ושרתי אחסון לארגונים. בצורה שכזו, יכולה ARMלהתחרות במעבדים של אינטל, שגם הם צברו הצלחה בעולם המחשוב הארגוני.

לפני כשנה נחשף ב"כלכליסט' מהלך שיזמה אמזון לגייס עובדים בישראל בכדי לצרפם למרכז הפיתוח של החברה בסיאטל. נציגי החברה פנו דרך רשת לינקדאין למהנדסים ישראלים והציעו להם להתראיין למשרות פיתוח תוכנה בכירות. בין השאר, הוצעו לישראלים משרות בקבוצת "פתרונות התחבורה מבוססי תוכנה", זו שעסוקה בפיתוח טכנולוגיות לשיפור מערכי המשלוחים של אמזון.

בנוסף, אמזון פתחה בישראל משרד למכירות ושירות בתחום שירותי הענן שלה באוקטובר 2013. את המרכז מנהל איש HPלשעבר, הראל יפהר.

גם חברת הסחר האלקטרוני הבינלאומית עליבאבא נכנסת לישראל.

חברת  המסחר האלקטרוני עליבאבא משקיעה כ?7–8 מיליון דולר בסטארטאפ הישראלי Visualead, שמפתח טכנולוגיות סריקת QR. עליבאבא מקימה באמצעות ההשקעה פעילות פיתוח בישראל.קודם לכן, גייסה החברה הישראלית שפעילה בסין בשנים האחרונות 2.4 מיליון דולר בלבד, ממשקיעים כגון קיידן ו-Entrée Capital. בעקבות הגיוס צפויה לצמוח ויז'ואליד מ?15 לכ?30 איש.