האוטובוס שמרחף מעל לתנועה

יום א', 12 ביוני 2016

מאת משה שלו ערך ראשי SoftNews

 

העולם כולו (כמעט) מחפש בנרות פתרון לבעיות התחבורה והסעת ההמונים ההולכות ומתגברות.

עתה יש חדש הזוכה לכתבות בעתונות המקצועית.

הפתרון אולי יבוא מסין.

עם בערך 20 מיליון נהגים חדשים בשנה (והמספר הולך וגדל)  גדלים הצפיפות וזיהום האוויר ופקקי התנועה.  בעוד ממשלות מקומיות מקוות כי תקנות חניה והגבלות יצליחו  להקל על גודש, מהנדסים ומעצבים מנסים למצוא הקלה בטכנולוגיה.

מה דעתכם על אוטובוס עירוני שיכול לשאת יותר מאלף נוסעים מנקודה אחת לאחרת מבלי לקחת כל שטח על הכביש?

כפנטסטי כמו שזה נשמע, זה פתרון ערים סיניות כמו בייג'ין אכן שוקלות. משתתפי אקספו הייטק הבינלאומי ה-19 שנערך בבייג'ינג צפו בהתרגשות ב"אוטובוס רוכב" גבוה שכאילו  בלע מכוניות בעת שהחליק מעל התנועה בעיר מודל. זהו העתק מדויק של מה יכול להיות העתיד של התחבורה הציבורית של סין.

מדובר בין היתר באטובוס שיכל לשאת עד 1,400 נוסעים. ולנסוע עד 40 קמ"ש מעל מפלס רחוב על מסלול מיוחד, המאפשר למכוניות רגילות שגובהן מתחת ל-7 מטרים לעבור בחופשיות מתחת.(נופך נוסף, הבטן של האטובוס אפילו המדמה את השמים.)

מעריכים כי האוטובוס החסכוני בתצורכת חמשל יתפוס את מקומם של 40 אוטובוסים, ויוכל לחסוך בצריכת הדלק השנתית  800 טון ואת פליטת הפחמן בכמעט 2,500 טון, זאת על פי ראיון עם המהנדס הראשי, שנערך על ידי סוכנות הידיעות הרשמית של סין, Xinhua.

וזה יהיה פחות יקר מאשר מערכת רכבת תחתית מאחר שהנושא אינו כרוך בלחפור את האדמה.

הפעם, על פי סוכנות הידיעות Xinhua, החברה המבוססת בייג'ינג Transit מקיימת מודל בגודל טבעי ב-Changzhou והם מתכוונים לבדוק את זה ביולי או באוגוסט. 

הטכנולוגיה החדשה תצטרך לפתות 1.4 מיליארד תושבי סין לשנות את התנהגותם. זה כולל שינוי העמדות כלפי נזקי זיהום אוויר ואת הרצון להיות בעל מכונית.