האוצר בוחן איך למשוך רישום פטנטים לישראל

יום ה', 7 באפריל 2016
 
משרד האוצר מחדש אתהבחינה לקראת הפחתת המסוי על רווחים מקניין רוחני. מנכ"ל המשרד שי באב"ד מקיים בימים אלו דיונים בנושא עם הצוות לבחינת החוק לעידוד השקעות הון שהקים בזמנו שר האוצר הקודם, יאיר לפיד.
הצוות כבר הגיש מסקנות לשר המכהן משה כחלון עם כניסתו לתפקיד, אולם זה בחר לא ליישם אותן. הצוות,החדש בראשות באב"ד כולל נציגים מאגף תקציבים, רשות המסים ומשרד הכלכלה, ומתמקד בגיבוש הטבות מס על קניין רוחני של חברות.
 
חברות בינלאומיות רבות מעדיפות לרשום את הקניין הרוחני שלהם במדינות שנותנות שיעורי מס נמוכים במיוחד על כך, כמו קפריסין או אירלנד. בענפים כמו תוכנה או פרמצבטיקה חלק גדול מהכנסות החברות מיוחס לקניין הרוחני שלהן ולא מגיע לישראל, אף שהן פועלות בה. כך למשל, מכירת אפליקציית המסרים המיידיים וייבר לרקוטן היפנית ב?900 מיליון דולר כמעט ולא הניבה הכנסות לישראל, אף שהחברה מנוהלת על ידי ישראלי ומחזיקה בארץ מרכז פיתוח.
 
העיתון "כלכליסט" מספר כי ארגון המדינות לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) מקדם בשנתיים האחרונות תכנית להסדרת תיאום שיטות המס בין מדינות. המלצות התוכנית שהתפרסמו בשנה שעברה מנסות, בין היתר, למנוע מצב שבו מדינות יהוו מקלט מס לקניין רוחני ובכך מגבילות למעשה את היכולת של הוועדה להיטיב מבחינה זו עם חברות גדולות.
ה?OECD המליץ ליצור זיקה בין פעילות החברה במדינה לבין זכויות הקניין הרוחני, כך שלא יהיה מצב שבו במדינה אחת מתבצע כל המחקר, הפיתוח והייצור ובמדינה אחרת יהיה רשום הקניין הרוחני. וועדת אנדורן של האוצר אמנם הגישה המלצה בנושא, אולם זו גובשה לפני שפורסמו המלצות ה?OECD בעניין.