האם אבד הכלח על הספריות המסורתיות

יום ו', 3 באוגוסט 2012

האם אבד הכלח על הספריות  המסורתיות?

הספריות המסורתיות בעולם, אלה שהשאילו לנו ספרים מודפסים על נייר, עומדות בפני הכרעה גורלית.

מה יהיה יחסן וכיצד ישתלבו במגמה הגוברת של קריאת ספרים אלקטרונים, מה שמכונה Books-E

הנושא חשוב כמובן גם לכל אותם מוציאים לאור החרדים גם הם לגורל התפוצה של הספרים הללו.

בינתיים רק שתי הוצאות ספרים גדולות בארצות הברית הרפר-קולינס ורנדום האוז, מוכנות לדון עם ספריות ומפיצים דומים על מכירת/החככרת  זכויות להשכרת ספרים אלקטרונים.

חברת פינגווין הודיעה עתה כי בחודש אוגוסט היא תפעיל הסכם לניסיון עם שורת ספריות ציבוריות בניו יורק כדי לראות כיצד מתבצע המודל העסקי מסחרי שלא יקפח אותה  (וגם את הספריות).

אין ספק כי שיטת ההשאלה וקריאה  שלE-Book   היא נוחה וזולה יותר לספריות. אין כאן צורך בהחזקת צוות גדול בספריה ומסירה וקבלה פיזית של ספרים.

כל הדרוש הוא טכנולוגיה מקוטלגת היטב, שליטה ובקרה ועצם האפשרות  של הורדת הספר למחשב או לטאבלט האישי.

על רקע אפשרות זו לא צופים שוק גדול לקניה של ממש של E-Booksבאופן פרטי

שכן אין כאן יתרון  או אפשרות למכירה חוזרת  או נתינה לחברים.

עם זאת,  בעיית ה-E-Lendingגם היא אינה פשוטה. יש מספר רק של פורמטי ספרים ,  הנדרשים לתאימות שונה ולאביזרי קלט שונים, וישנה כמובן בעיית הרישוי להורדה.

מרבית הספריות משתמשות עתה בקישור ושרותי חברה בשם OverDriveהמסדירה את שאלת  הזכויות והטכנולוגיה הנדרשת עם המול"ים השונים ומעמידה כל זאת לרשות הספריות המנויות בחברה זו.

חברה פעילה אחרת היא כמובן אמזון (עם Kindel E-Reader  שלה) המחיבת למעשה כל מי שרוצה להוריד ספר אלקטרוני שמופץ על ידה להיכנס קודם לאתר שלה ולפתוח חשבון באמזון עצמה. רק כך הוא יכל לקבל הפעלה של כרטיס לאשראי .

אמזון גם משתמשת בידע הצבור אצלה על שוכרי ומריד ספרים כדי להציע להם לקנות אתם...

על רקע ידיעות כי אמזון כורתת ברית עם OverDrive (ויווצר מונופול ענק בתחום זה) הודיעה עתה הוצאת פינגוין כי היא מנתקת את קשריה עם חברה זו.

לא רק בארצות הברית. כל השאלה של השאלת ספרים אלקטרונים מעוררות עתה סערה שיווקית,  מסחרית וטכנולוגית בארצות שונות.  יש הוצאות ספרים שמאמינות כי עצם ההשאלה תביא גם ליותר מכירות ואילו אחרות דורשות לתת להוצאות תקופת מעבר  למכירת ספרים אלקטרונים  ורק לאחר מכן להוציא רישוי להורדה, השאלה והשכרה של הספרים. ממשלת בריטניה הודיעה עתה כי היא ממנה צוות בדיקה מיוחד לכל הנושא .