האם הסמארטפון ימתן את האיסלם

יום א', 26 באוגוסט 2012

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

בלוגרים  ובעלי טורים ברשת פייסבוק  מקיימים באחרונה דיונים ערים בשאלה כיצד ישפיע הסמארטפון על כווני ההתפתחות (התמתנות?) של האיסלם.

המגזין הכלכלי אקונומיסט המביא מידע זה בשורת כתבות מציין כי נשמעות דעות כי "כשם שהמצאת והפעלת הדפוס על ידי גוטנברג במאה ה-15 השפיעה על שינויים גדולים בנצרות כך גם יהיה לגבי האסלם".

ואמנם קאדים ומטיפי איסלם למיניהם כבר מרגישים בסכנה של מיתון עמדות ו"אביב" נוכח החשיפה האינטרטית של הצעירים לעולם הרחב ומנסים (ממש כמו עמיתיהם היהודים) לפרסם פתוות שונות לבלימת הנטיה האינטרנטית החדשה.  בעיקר יש התנגדות של כוהני הדת לצ'אטים למיניהם ולממסרים שכן הם עלולים חלילה, לעודד פלירטים בין שני המינים.  יש גם התנגדות לשימוש בפסוקי הקוראן כמוסיקת רקע בסמארט פון וכמובן לאפליקציות המביאות את העולם הרחב הביתה.

בינתיים לא שוקטים מפתחי האפליקציות על השמרים ובאחרונה הם הפיקו אפילו אפליקציה הנקראת "זמן הרמדן", המתריעה על כניסת הצום לתוקף מדי שחר כמו גם סיום הצום בערב. עריף הישאם מנכל חברת ספאק דטה הפקיסטנית אומר כי "יש רעב של ממש לאפליקציות הקשורות לאיסלם ולמנהגי חיים וזו על זמני הרמדן  ועוד חגים זוכה להצלחה עצומה ומחליפה בהצלחה את יריית התותח המודיעה על הצום. ישנן עוד אפליקציות הדרכה לתפילות, גרסאות אודיו ווידאו של הקוראן וכמובן הרבה מאד מהתחום החילוני.

 

יזמים תורכים עובדים עתה על Salam worldרשת חברתית במתכונת פייסבוק  לעולם הערבי מוסלמי.

 

מחקר על ידי החברה הבינלאומית IPSOSמציין ביקוש ער וגובר לסמאראטפונים בעולם הערבי. כך למשל,  באיחוד האמירויות הגיע שיעור מחזיקי טלפון סלולרי ל-61 אחוז מכלל  הציבור.

במצרים אחוז החדירה הוא 26 כמעט כמו בגרמניה עם 29 אחוז.