האם מנהלי אמזון יחויבו להתייצב למשפט בישראל

יום ה', 4 בדצמבר 2014

האם מנהלי אמזון יחויבו להתייצב למשפט בישראל?

 

תביעה נגד חברת אמזון הוגשה בגין פגיעת קניין רוחני  באתר אמזון.

עו"ד גיא אופיר ועו"ד עופר רוזנבלום ביצעו (בהזדמנות של כנס) המצאה (מסירה) של כתב תביעה לסגן נשיא אמזון ד"ר וורנר ווגלס שנכח ונאם בכנס.  עורכי הדין טוענים כי המצאה (מסירה) מוצלחת משמעה חיוב אמזון להתייצב למשפט בישראל.

צוין כי, חברת אמזון מתחמקת זה זמן רב מלקבל את כתב התביעה שכן היא מציגה את עצמה כגוף שאין לו עסקים בישראל ולכן היא איננה מחויבת להתייצב בה למשפט,

עורך הדין אופיר שכבר מוכר וידוע לעורכי הדין של חברת אמזון, לא הורשה להיכנס ע"י המאבטחים (למרות שאושרה הרשמתו לכנס), אולם, עורך דין עופר רוזנבלום הצליח למצוא את דרכו פנימה אל תוך אולם הכנסים. בטרם עלה ד"ר ווגלס לנאום ניגש אליו עורך דין עופר רוזנבלום והמציא (ומסר) לו את כתב התביעה ואף תיעד זאת בעזרת מצלמת הסלולר שלו, אך זה כשהבין את הנעשה הורה למאבטחים לפנות את עורך דין עופר רוזנבלום מהאולם.

בפועל, מדובר כנראה בהמצאה כדין, אשר משמעותה, כי אמזון ככל הנראה, תחוייב להתייצב למשפט בישראל. עבור אמזון, מקום ניהול המשפט חיוני ביותר, הואיל ובארה"ב ישנן הגנות העומדות לזכות אמזון, אשר אינן מוכרות בדין הישראלי.

חשוב להבין, שחיוב תאגיד רב לאומי להשפט בישראל, טומן עבור התאגיד סיכונים משפטיים החורגים מהתיק הספציפי, כגון, גילוי היותו מעלים מס בגין הכנסותיו בישראל, ומניעת ההגנות הנתונות לו בדין האמריקאי, אשר פוטרות אותו מאחריות בשל פרסומים של גולשים באתר.