האשמות על שוחד והדלפת סודות מחשוב ממשלתי

יום ה', 6 בספטמבר 2012

היו זמנים בממשלה שהאיש המרכזי במחשוב באוצר איציק כהן היה "המוציא והמביא" בכל התחום האמור.

הוא היה המקדם הראשי של טכנולוגיה בממשלה ופרויקט המרכב"ה  להאחדת המחשוב  של כל המשרדים.עתה למרבה הפתעה הוא (עם אחרים) נאשם בקבלת שוחד.

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה לבית משפט השלום בירושלים שני כתבי אישום בפרשת פרויקט מרכב"ה (מערכת מחשוב רוחבית כוללת במשרדי הממשלה) נגד בכירי משרד האוצר לשעבר: יצחק כהן, סגן בכיר לחשב הכללי באוצר לנושאי טכנולוגיה ומנהל פרויקט מרכב"ה ואהרון אהרונוב, חשב האוצר לשעבר. כמו כן, הוגש במסגרת פרשה זו כתב אישום נגד איש העסקים רביב רז ונגד מנהלת רכש באגף המחשוב במשרד הבריאות, זמירה סבגי.

כתב האישום מייחס לכהן עבירות של קבלת שוחד, שתי עבירות של מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. אהרונוב מואשם בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

כתב האישום מייחס לרז עבירות של מתן שוחד ונסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות. סבגי מואשמת בעבירת ניסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות של מרמה והפרת אמונים, זאת בגין פעולות פסולות שביצעה במסגרת תפקידה כמנהלת רכש וכרכזת ועדת המכרזים לענייני מחשבים במשרד הבריאות.

אהרונוב שימש בין השנים 2006-2002 ללא תשלום כחשב משרד האוצר ובין יתר תפקידיו היה אמון על טיפול בנושאים כספיים ותקציביים הקשורים לפרויקטים של מחשוב באוצר.

לפי כתב האישום עמד כהן בראש פורום מנהלי מערכות המידע של הממשלה ושימש כיו"ר הוועדה הלאומית למדע וידע במינוי ראש הממשלה. בשנת 1999 יזם החשב הכללי באוצר פרויקט רחב היקף ועתיר תקציב של הקמת מערכת מחשוב רוחבית כוללת במשרדי הממשלה בתחום הכספים, הלוגיסטיקה, כוח אדם וניהול נכסי המדינה - פרויקט המרכב"ה.

כהן מונה על ידי החשב הכללי לנהל את הפרויקט עד פרישתו בשנת 2007. כמנהל פרויקט מרכב"ה רוכזו בידיו של כהן סמכויות רבות ובהן אישור התקשרויות עם ספקים, קביעת תעריפי תשלום לספקים ואישור תשלומים.

בכתב האישום נטען כי כהן ניהל במהלך כהונתו באוצר מערכת יחסים פסולה עם רביב רז. רז לפי האישומים הציע לכהן שוחד, תוך שכהן מעודדו לעשות כן. בהמשך, השניים קשרו לנצל את תפקידו הבכיר של כהן באוצר ואת השפעתו במשרדי הממשלה ליצירת מקורות פרנסה עבור שניהם.

בין היתר, חברו כהן ורז לאהרונוב, ששימש בזמנו כחשב משרד האוצר, והקימו יחדיו חברה שנועדה לספק שירותים בתחום המחשוב לאוצר. מעורבותם של כהן ואהרונוב בחברה זו הוסתרה, והשניים ניצלו את בכירותם באוצר כדי לקדמה במרמה.

בכתב אישום אחר שהוגש במסגרת פרשה זו לפני כחודש, הואשם איתן מלמד, מנהלת מערכות המידע במשרד הבריאות בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים.
כתבי האישום הוגשו ע"י עורכי הדין גלעד סוקולובר ויונתן קרמר מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. החקירה נוהלה ע"י היחידה הארצית לחקירות הונאה.

טרם הוגש כתבה הגנה.