הגנה על ילדים משתמשים באינטרנט

יום ה', 14 ביולי 2011

עמותת אשנב למען שימוש נבון באינטרנט, איגוד האינטרנט הישראלי, המועצה הלאומית לשלום הילד ומטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית, בשיתוף עם גוגל ישראל – ערכו יום עיון מרוכז בנושא בטיחות המידע והגנה על ילדים משתמשים באינטרנט.

ביום העיון הוצגו כלים שונים של גוגל בתחום הבטיחות, המאפשרים בקרה על הגלישה. בין היתר, הוצג תחום "חיפוש בטוח" שהוא יישום המיועד לסנן אתרים המכילים תוכן למבוגרים ולהסיר אותם מתוצאות החיפוש. בעזרת "חיפוש בטוח" ניתן להימנע מתוכן שלא רוצים לראותו ושלא יגיע לידיעת הילדים. כברירת מחדל מופעלת אפשרות של "סינון מתון" המסייעת בהוצאת תמונות בוטות מתוצאות החיפוש ברשת. ניתן גם לשנות את ההגדרה ל"סינון קפדני" על מנת לסנן החוצה מלל בוטה בנוסף לתמונות.

פרטים בנושא זה מוסברים בכתובת: google.co.il/familysafty/tools.html.

צוין כי הורים (או אחרים) החוששים שמישהו ישנה את הגדרת "חיפוש בטוח קפדני" ללא ידיעתם, יכולים להגן על ההגדרה באמצעות סיסמה תוך שימוש ב"נעילת חיפוש בטוח".

מערכת ההגנה של גוגל מתייחסת גם לפתרון דומה לגבי הטלפון הנייד.

תחום הגנה נוסף הוא ה-YouTubeהמגדיר את סוג התוכן שמותר או אסור להעלות לאתר. הבחירה ב"מצב בטיחות" מבטיחה שקליפים עם תוכן למבוגרים או המוגבלים לצפייה של גילאים מסוימים, לא יופיעו בחיפוש קליפים ברשימות השמעה או סרטים וכו'.

מאפיין חדש בתחום ה-Androidהוא מערכת דירוג התוכן המחייבת מפתחים לדרג את היישומים שלהם באחת מתוך 4 קטיגוריות: כולם, סיכון נמוך, בינוני או גבוה. הדירוג מתבצע על פי אופיו והתאמתו של התוכן לגילאים שונים. שימוש בקוד (PIN) מאפשר לנעול הגדרה לסינון יישומים במכשירים, כך שניתן להציג ולהוריד רק יישומים הנחשבים למתאימים וראויים.

צוין, כי חלק משירותי גוגל מאפשרים לראות את סוגי התכנים האחרים בתנאי השימוש. ניתן גם לדווח לחברה על תכנים שלא ראוי שיופיעו באתר.

שירותי גוגל מאפשרים למשתמשים לחלוק מידע החל ב-Gmailדרך YouTubeועד Blogger. בקרת השיתוף בשירותים אלה מאפשרת שליטה בתוכן אותו חולקים ברשת, לרבות תמונות, בלוגים אישיים ופרטי פרופיל.

במסגרת יום העיון הוצגו בקרות נוספות בתחומי הצ'אט ובמכשירים ניידים. בין העצות הכלליות לשמירה על בטיחות הילדים, שהוצעו להורים בכנס:

  • הכירו את האתרים בהם מבקרים ילדיכם
  • מנעו התפשטות וירוסים
  • למדו את ילדיכם על תקשורת אחראית ברשת
  • עברו על כל התכנים באופן ביקורתי
  • למדו את ילדיכם את כללי הבטיחות באינטרנט
  • השתמשו בהגדרות פרטיות ובקרות שיתוף
  • הגנו על סיסמאות
  • היזהרו מזרים.