הדפס לך מוצרים

יום א', 17 במרץ 2013

מאת משה שלו, עורך ראשי SoftNews

 

ההתעניינות בתחום הדפסת התלת ממד הולכת וגוברת בשנים האחרונות, ובחודשים האחרונים במיוחד.

מאמר בעיתון הכלכלי הבריטי  דה-אקונומיסט וכן הישראלי אפוק טיימס  מספר על האתר החופש השוודי השנוי במחלוקת Pirate Bay, שלפני כחודש השיק האתר קטגוריה חדשה של קבצים להורדה: Physibles, כלומר, מוצרים שאפשר להפוך למוחשיים.

כך ניתן ללמוד על מכשיר שלא נראה שונה בהרבה ממכוני דפוס מסורתיים. רק התוצרים נראים בהחלט אחרת.

מכניסים למחשב את הדיסק-און קי, כמה קליקים בעכבר, ויוצאים לדרך. המדפסת, תוצרת Objetהישראלית, מתחילה בפעולה. ראש ההדפסה נע קדימה ואחורה בקצב קבוע, מדפיס שכבה ועוד שכבה של חומר פלסטי מיוחד שמומס בתהליך ההדפסה ומוקשה על ידי קרני אור אולטרה-סגולות. כל שכבה 16 מיקרון (0.016 מילימטר). לאט לאט מתחילה להתגלות צורתה של המשרוקית.

תוך בערך שעה וחצי המשרוקית מוכנה. היא גם שורקת לא רע , כולל כדור קטן  שמסתובב בחופשיות בתוכה. אותו כדור שמייצר את השריקה הרוטטת כששורקים חזק.

מדפסות תלת ממדיות יכולות לייצר מוצרים עם חלקים נעים. אלה לא חלקים נפרדים שצריך להרכיב אחרי ההדפסה. המוצר יוצא מוכן מהמדפסת. לקסם הזה כבר התוודעתי כשראיתי קטע בתוכנית טלוויזיה מלפני כמה שנים שבו מביא הכתב מפתח שוודי מהבית, ומבקש לשכפל לו אותו.

פרזנטור של מדפסות Z-Corp, המסוגלות להדפיס דגמים תלת ממדיים בצבע מלא, סורק את המפתח השוודי בקלות. לבקשת הכתב, מחליף הפרזנטור את הצבע של אחד החלקים, והמפתח השוודי נשלח להדפסה. התוצר – מפתח שוודי תקין ומתפקד, עם חלקים נעים. הכתב מראה כיצד ניתן להקטין ולהגדיל את הפתיחה של המפתח השוודי, ומצליח לסגור בחוזקה אום.

איך זה עובד? באמצעות חומר תמיכה שמודפס על ידי מדפסות התלת ממד ומוסר מייד לאחר ההדפסה. חלק מחומרי התמיכה נשטפים במים, אחרים מסולקים בלחץ אוויר, ואחרים פשוט נשלפים החוצה.

כלי שחמט שהודפסו במדפסת התלת ממד של Z-Corp– צילום: בן קמינסקי

עכשיו מדובר אפילו  בהדפסת ארבעה ממדים – מונח חדש שהעולם התוודע אליו בסוף פברואר. אבל לפני כל זה, השינוי שיכול להשפיע בטווח המיידי ביותר על החיים של כולנו הוא הירידה הדרמטית במחירים של טכנולוגיות הדפסת התלת ממד, שיכול להפוך אותה לזמינה בכל בית. למעשה, כבר היום חובבנים רבים רוכשים לעצמם מדפסות תלת ממד לביתם.

ארנב שהודפס במדפסת התלת ממד השולחנית שמשווקים ב-Easy 3D– צילום: בן קמינסקי

ב-Easy 3Dהיושבים בפתח תקווה משווקים שני דגמים של מדפסות תלת ממד שולחניות ושני דגמים של סורקים תלת ממדיים. בעוד שהמדפסות המסחריות שהיו מוכרות לנו עד לאחרונה היו עולות עשרות אלפי  דולרים, המדפסות שמוכרים ב-Easy 3Dעולות 8,200-6,200 ש"ח. וכבר פורץ לתודעהמושג חדש של 4 ממד.

נראה שהדפסת תלת הממד עוברת תהליך התפתחות דומה מאוד לזה שעברה ההדפסה המסורתית. פעם היינו צריכים ללכת למכוני הדפסה. לאחר מכן יכולנו להרשות לעצמנו לקנות מדפסת סיכות רעשנית, משם עברנו להזרקת דיו, והיום כבר פחות או יותר כל אחד יכול לקנות לעצמו מדפסת לייזר צבעונית.

מדפסות התלת ממד השולחניות עדיין לא מדפיסות באיכות, בגודל וברזולוציה של המדפסות הגדולות. אבל התוצאות בכל זאת די מרשימות. כשהמדפסת מדפיסה בשכבות של 150 מיקרון (0.15 מילימטר), הדגם המודפס אמנם לא חלק לחלוטין, אבל צריך להסתכל מקרוב כדי לראות את השכבות.

הירידה במחירים של מדפסות תלת הממד ושל חומרי הגלם נמשכת והופכת את הטכנולוגיה הזאת לזמינה יותר ויותר לכל אחד. למעשה, כבר היום אפשר להשיג מדפסות תלת ממד אפילו זולות יותר מאלה של Easy 3D.