הונאה חדשה בפייסבוק

יום ה', 2 בינואר 2014

התחלתם לקבל לפיד שלכם כל מיני פוסטים מוזרים ממישהו שאתם לא מכירים? יכול להיות שנפלתם בפח של ההונאה החדשה. בימים האחרונים נתקלו במחלקת התמיכה של חברת ESET בישראל בהודעה חשודה שמסתובבת בפייסבוק. לשון ההודעה, שכביכול מגיעה מחבר, היא "קשה להאמין שהיא התאבדה הכרנוו אותהה" (טעויות הכתיב במקור). להודעה מצורף קישור מקוצר שכביכול יעביר את הקורבן לדף חדשות אודות אותה חברה משותפת ששמה קץ לחייה.

 

לחיצה על הקישור מעבירה את המשתמש לדף הנראה כמו פרסומת, מהסוג שאנחנו רגילים לראות כשאנחנו נכנסים לאתרים גדולים, עם האפשרות לעשות "דלג". דף הפרסומת מנסה גם להקנות אמינות בכך שהוא מציג את הלוגו של אתר מאקו בלשונית העליונה.

לחיצה על ה"דלג", או למעשה בכל מקום אחר בדף, לא תוביל אתכם לשום כתבה ולמעשה נראה ששום דבר לא קורה. אך למעשה מתחת לפני השטח הלחיצה שלכם גרמה לכם לעשות followלדף פייסבוק  של משתמש פרטי.  

בניקוד להונאות "חטיפת לייקים" רגילות בהן בדרך כלל הגולשים עושים לייק לעמוד של חברה או מוצר, כאן ההונאה גורמת לגולשים לעשותfollow  לדף פייסבוק של משתמש פרטי כביכול. לדף הפייסבוק של אותו משתמש שנתגלה הפעם יש מעל 117 אלף עוקבים, אך מבדיקה שערכו ב ESETעם כמה מאותם עוקביםהתגלה שלא היה להם מושג שהם רשומים לדף הזה.

כדי לגלות אם גם אתם עוקבים אחר דפי פייסבוק ללא ידיעתכם הכנסו לעמוד החברים בפייסבוק שלכם ותחת הלשוניתFollowing  תוכלו לצפות בכל האנשים אחריהם אתם עוקבים. אם גיליתם שאתם עוקבים אחר דף כלשהו בניגוד לרצונכם, תוכלו לבטל את ההרשמה על ידי כניסה לדף ולחיצה על כפתור ה followingשנמצא בצדה הימיני של תמונת הרקע.

כדי להימנע מהונאות דומות בעתיד ממליצים במחלקת התמיכה של ESETישראל להימנע מלחיצה על לינקים שמבטיחים לכם כל מיני חדשות מוזרות או סנסציוניות, אפילו אם הן מגיעות מחברים, לפני שווידאתם שהחבר אכן שלח לכם את הקישור ושהוא אמין.