הוקם הפורום לקידום הוראת הנדסת תוכנה בישראל

יום ב', 23 בפברואר 2015

בכנס כנרת השלישי להוראת הנדסת תוכנה בישראל שנערך בבית הספר להנדסה ע"ש אחי רכוב במכללה האקדמית כנרת, ביוזמת המחלקה להנדסת תוכנה, ובחסות חברת HP softwareישראל, הוקם הפורום לקידום הוראת הנדסת תוכנה בישראל.

בכנס השתתפו נציגים בכירים מהאקדמיה, מהתעשייה ומהצבא בישראל. אורח הכנס המרכזי, פרופ' פיליפ קרושטן, מומחה בינלאומי בתחום הנדסת ואדריכלות התוכנה התמקד בהרצאתו בחשיבות העצומה של הקניית כישורי ניהול ועבודת צוות כבר בשלב האקדמיה וההכשרה הראשונית.

במרכז הכנס, עמדה השאלה - כיצד יש להכשיר את הדור הבא של מהנדסי התוכנה כך שיהפוך לנכס לאורך זמן עבור תעשיית ההיי טק הישראלית?בין היתר דנו משתתפי הכנס בסוגיות כגון יצירת הבחנה בין לימודי מדעי המחשב המחקריים במהותם, להכשרה יישומית יותר למהנדסי תוכנה, ברישוי הנדסת התוכנה, בחיזוק שיתופי הפעולה ומערכות היחסים בין המחלקות להנדסת תוכנה וגורמים בתעשייה – כל זאת על מנת להכשיר דור מהנדסים שיוכלו להשתלב במהירות במעגל העבודה, כשבידם הכלים הנחוצים לבניית קריירה ארוכת טווח כמהנדסי תוכנה מהשורה הראשונה בעולם.

יוזם הכנס, פרופ' עמיר תומר, ראש המחלקה להנדסת תוכנה במכללה האקדמית כנרת, מוביל גישה לפיה האקדמיה, בעבודה צמודה עם התעשייה, צריכה לייצר מהנדסים יוזמים ומוכשרים, המסוגלים לנהל פרויקטים מורכבים בתעשיות בהן ישתלבו, ולא להעניק רק את המינימום הנדרש לתחילת התעסוקה במקום העבודה לאחר הלימודים. גישה זו קיבלה ביטוי גם בהכרזה הראשונה על הקמת "הפורום להוראת הנדסת תוכנה בישראל", אותו הציג פרופ' תומר בכנס. הפורום יכלול נציגים מכל המחלקות להוראת תוכנה ומחשבים בישראל, מטרתו לקדם את תחום הנדסת התוכנה, על מנת לשפר את איכות המהנדסים שהאקדמיה מכשירה לקראת עבודתם בשוק התעסוקה בישראל. פרופ' תומר סיפר כי הפורום נועד להוות מפגש של שיח והחלפת רעיונות, שמטרתם לשפר באופן תמידי את רמת הוראת הנדסת התוכנה, בשוק בו יש צורך גדול ומתמיד בבעלי ידע מקצועי בתכנות. פרופ' תומר הסביר כי באקדמיה הרגישו את הצורך בשיפור איכות המהנדסים שיוצאים משעריה, והקמת הפורום היא קריאה לקידום ההכשרות, ושיתוף הפעולה עם התעשייה.

אחד הנושאים הבוערים בתחום הוראת התוכנה, שעמד בליבת הכנס, הינו הכישורים ה"רכים" הנדרשים ממהנדסים כיום. מלבד היכולות הטכניות אותן מלמדים בתי הספר השונים להנדסת תוכנה, נדרשות מהמהנדס בתעשייה כיום יכולות בתחום ניהול זמן, עבודת צוות וקשרים בין-אישיים, אתיקה ומשפט, וכו'. פרופ' פיליפ קרושטן מאוניברסיטת בריטיש קולמביה בקנדה, מומחה בינלאומי בתחום הנדסת ואדריכלות התוכנה, דיבר בהרצאתו בכנס בין היתר על חשיבות מתן אותם הכלים למהנדס התוכנה כבר בשלבי ההכשרה הראשוניים. פרופ' קרושטן, פעיל בינלאומי לקידום הוראת הכישורים הרכים אצל מהנדסי התוכנה, הגיע לישראל על מנת להשתתף בכנס, כחלק מסבב הרצאות שלו ברחבי העולם.

באותו נושא, הוצגה בכנס גם טיוטה של דו"ח שהוגשה למל"ג לאחרונה, שנכתבה על ידי ועדה מיוחדת בראשות פרופ' דרור פייטלסון, שנועדה להמליץ על מבנה תכניות הלימודים במדעי המחשב, הנדסת תוכנה והנדסת מחשבים. הוועדה ממליצה בין השאר להרחיב במסגרת לימודי ההנדסה נושאים הקשורים לחברה ולכלכלה וכן להקנות ללומדים כישורים רכים, כגון עבודת צוות, התמודדות עם לחץ זמן וכדומה. הדו"ח עושה, לראשונה, הבחנה ברורה בין לימודי מדעי המחשב, שצריכים להיות בעלי אופי תיאורטי בעיקרם, לבין לימודי הנדסת תוכנה והנדסת מחשבים, שצריכים להתבסס על פרקטיקות שמקורן בתעשייה, ואשר מטרתם להכשיר מהנדסים לתעשייה.

אורח מיוחד נוסף שהשתתף בכנס, הוא סא"ל רמי שקד, מפקד האקדמיה למקצועות המחשב וההגנה בסייבר בצה"ל, שדיבר על האתגרים העומדים בפתחו של צה"ל כיום בתחום סייבר, ועל האתגר של הצבא להכשיר בזמן קצר צעירים לאחר תיכון, לעבודת תכנות ברמה גבוהה, כדי להגן על המרחב הקיברנטי של ישראל. לדבריו, הצבא עובר תהליכים של קידום תחום הסייבר והמחשוב, ובמבצע צוק איתן של הקיץ האחרון, ראינו מערכה מתוזמנת היטב, הודות ליכולות המחשוב הצה"ליים.ש