הושבת מפעל אלביט בבריטניה

יום ה', 7 באוגוסט 2014

אלביט  - כפי שפורסם לראשונה  ב-SoftNews עושה חיל בפיתוח ויצור ומערכת תיאום תקשורת כוללת לחילות צהל.

אבל בתחום המרכזי - המזלטים יש צרות.

בברטיניה, המפעל לייצור מנועים למטוסים ללא טייס (מל"טים) הנמצא  בבעלות אלביט סגור זה זמנית  בגלל התבצרות של קבוצת פעילים פרו-פלסטינים המוחים על מעורבות בריטניה במערכה בעזה.

המפעל, הממוקם בעיר שנסטון במחוז סטפורשייר שבמרכז בריטניה, נסגר בעקבות הוראת המשטרה המקומית, שהורתה לחסום גם את כביש הגישה אליו.

קבוצת הפעילים, הכוללת תשעה חברים מתנועת London Palestine Action, המשיכה במחאתה זה היום השני אתמול, כשהיא תולה שלטי מחאה ומתבצרת על גג המפעל. במקביל אזק את עצמו אחד הפעילים לשערי המפעל. הפעילים הבהירו כי לא ישתחררו עד לסגירת המפעל, ועד שבריטניה לא תשהה כל פעילות מסחרית או צבאית שהיא מקיימת עם ישראל.

על פי אתר הקבוצה הפרו-פלסטינית, היא נוקטת "פעולות יצירתיות" נגד הכיבוש הישראלי. הקבוצה השתלטה על המפעל ביום שלשום (ג'), הקימה בו אוהלים, וסירבה לניסיונות המשטרה המקומית לשאת ולתת עמה.

  

המפעל בעיר שנסטון בבריטניה
המפעל בעיר שנסטון בבריטניה  

 

בהמשך סירבו חברי הקבוצה גם להתפנות באמצעות מנוף של מכבי האש שהגיע למקום. בתוך כך פתחה הקבוצה חשבון טוויטר שבו היא מעדכנת בציוצים חיים מגג המפעל, לטענת המוחים יש להם אספקה לשהייה של לפחות שבוע על גג המפעל. לטענת הפעילים, הם יתבצרו במפעל כמה זמן שרק יחפצו.

מפעל UAV Engines Limited נמצא בבעלותה של חברת חץ הכסף, חברה-בת של אלביט מערכות, העוסקת בייצור מנועים למל"טים בגדלים שונים. בין היתר מדובר בסקיילארק, מזל"ט שבו נעשה שימוש על ידי כוחות היבשה של צה"ל, הרמס 450, מל"ט הנמצא בשימוש של חילות היבשה והאוויר, וכן הרמס 900, הדגם הגדול ביותר, המצוי בשירות חיל האוויר הישראלי.

מרבית אתרי הפיתוח והמפעלים של אלביט מצויים בישראל, אך עשרה מהם ממוקמים בחו"ל. נוסף על האתר של חץ הכסף בבריטניה, לאלביט ארבעה אתרי ייצור בארה"ב, שלוש חברות-בנות ברומניה וחברה-בת בברזיל.

דוברת משטרת סטפורדשייר אמרה אתמול: "השוטרים מצויים במקום מאז יום שלישי, ומתפקידם לדאוג שהמחאה תנוהל בדרכי שלום. אנחנו עובדים עם מנהלי המפעל ועם קבוצת המחאה בצמידות, ובמקביל סגרנו את הכביש המוביל למפעל".

לא רק תנועות פרו-פלסטיניות מעוניינות בחרם על ישראל. גם ממשלת בריטניה הודיעה כי היא בוחנת את המשך המכירה של ציוד ונשק לישראל בשווי של 8 מיליארד ליש"ט, זאת במטרה לבודד את הרכיבים שבהם נעשה שימוש התקפי במבצע צוק איתן. הממשלה תבחן לא רק את ההסכם עם אלביט, אלא גם הסכמים למכירת תוכנות הצפנה, תקשורת וחלקי נשק.

 

מאלביט לא התקבלה תגובה לידיעה.