הזדמנות לחברות ישראליות בטכנולוגית מים

יום ד', 11 במרץ 2015

 

מאת  יוני בן זקן , נספח כלכלי- ניו דלהי, הודו 

 

בחודש פברואר סיירה בהודו משלחת של חברות מים ישראליות, יחד עם משלחת רשמית של מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג ונציגים של מכון הייצוא, ניו-טק, מנהל סחר חוץ ומתימו"פ. החברות שהשתתפו במשלחת הינן הטובות מסוגן בישראל, מתמחות בתחומים כמו ניהול וניטור משק המים, ניהול משאבי מים, מניעת איבודי מים, טיפול במים וביוב באזורים מיושבים ובתעשייה, התפלה, השבת מים לחקלאות והשקייה, 

המשלחת עוררה ענין רב בקרב גורמים ממשלתיים ועסקיים בהודו. התכנית בדלהי כללה ביקור במפעל של קוקה-קולה תוך התמקדות באופן הטיפול במים וביוב. גולת הכותרת היתה סמינר שכותרתו "טיהור נהר הגנגס – הזדמנויות עסקיות", בו השתתפו מנהל התכנית לטיפול בנהר הגנגס מהמשרד למשאבי מים של הודו, נציג הבנק העולמי ופרופסור מהמכון הטכנולוגיIIT.

סמינר נוסף התמקד ב"ניהול משאבי מים באזורים עירוניים", נערך סמינר אינטראקטיבי בראשות ארנסט אנד יאנג לשם הכרות עם השוק ההודי ודרכי הפעולה בו, כמו גם מפגש עםGITA- השותפה של מתימו"פ לקידום פרויקטי מו"פ בין הודו לישראל. בסיום היומיים האינטנסיביים בדלהי, נערך אירועB2B בו נפגשו החברות הישראליות עם יותר מ-30 חברות, מפעלים וגופים ממשלתיים הודיים, לשם בחינת שיתופי פעולה ופרויקטים עתידיים.

כידועממשלת הודו מקדמת מיזם לאומי עתיר משאבים לניקוי נהר הגנגס. מדובר על "מגה-פרויקט" תשתיתי רחב היקף, שכולל הקמת תשתית טיהור שפכים בקנה מידה ארצי, הקמת מערך אספקת חשמל, כבישים, טיפול בתשתיות העירוניות, הקמת תשתית שירותים וכד'.

היקף ההשקעות הנדרש מוערך בעשרות מיליארדי דולרים. גופים רבים בעולם מביעים עניין לקחת חלק בפרויקט זה, אם ע"י מימון (כמו הבנק העולמי, הבנק לפיתוח אסיה, ממשלת יפן, קנדה ועוד), או ביצוע פיזי של הפרויקטים. המשלחת קיבלה סקירה של הפרויקט המדובר ממקור ראשון- מנהל הרשות לטיפול בנהר הגנגס מהמשרד למשאבי מים, מר רג'יב מישרה.

הנספחות המסחרית בדלהי מקדמת חברות ישראליות, בעלות ידע וטכנולוגיות מתקדמות ומסייעת להן למצוא הזדמנויות בפרויקטים בהודו, אם קשורים לפרויקט ניקוי הגנגס ואם לא.

לאחרונה בוצע מיפוי של מפעלים מזהמים לאורך הגנגס וחברות מעונינות הגיעו לפגישות עם חברות  ישראליות.