החברות הגלובליות יאלצו לשלם מיסי אמת

יום ג', 13 באוגוסט 2013

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

החברות המובילות בעולם בתחומי התקשוב – כמו אינטל, גוגל, אפל, אמזון HP  ואחרות – כמו גם חברות גלובליות בתחומים אחרים – מתקרבות לרגע האמת בו באמת יצטרכו לשלם מיסים.

כזכור, חשפה התקשורת העולמית כי חברות גלובליות רבות מנצלות אתל הפריסה הבינלאומית שלהן כדי להעביר רישומי מכירות ו/או רווחים למדינות שהן בבחינת מקלט מס, כלומר ששיעור המס בהן הוא אפסי.

העלמות מס אלה בולטות במיוחד בכל מה שנוגע למכירות שטחי פרסום כאשר עקב צורת רישום ההכנסות  יוצא שבמדינות שבהן מתפרסמות המודעות (כמו ישראל) לא מלשמים עליהן כמעט כל מס.

הנושא הפך לסקנדל בינלאומי במדינות הרעבות להכנסות ממשלה  ומואשמות בהעדפה בולטת של "העשירים" לעומת אזרחים רגילים המשלמים מס מלא.

עתה – מוסר השבועון הבינלאומי אקונומיסט – ממשלות רבות ובהן גם ארגון OECD- שבו חברות 34 מדינות מבוססות - בוחנים את השאלה כיצד לחייב רישום נכון של מכירות ורווחים במקום עשיתם ולא במקלטי המס.

הנושא גם עלה במפגש חברות ה-G20 – המדינות המבוססות שנערך בימים אלה   ברוסיה.

החברות טוענות להגנתן כי המכירות , כמו גם השירות והרווחים שלהן נובעים מפעולות משולבות של מחקר ופיתוח, שיווק  ומוקדי מידע בעולם הגלובלי וקשה להפריד בין הדבקים. הן מאיימות כרגיל כי יעבירן עסקים מארץ כבדת מס לזו המקלה בכך.

אך נראה שכל זה אינו משכנע וצפוי בקרוב גל של חקיקה שתביא את החברות ליותר תשלומי מס אמת.