החקיקה בישראל איננה מגנה כיאות על פרטיותנו ברשת

יום ד', 20 ביולי 2016

 

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה ישיבה משותפת עם ועדת החוקה, חוק ומשפט בנושא 'הגנת הפרטיות באינטרנט ובטלפונים החכמים'. במסגרת הדיון הוצג דו"ח מעמיק של מרכז המחקר של הכנסת, אודות הפרטיות בטלפונים החכמים שהזמינה ועדת המדע.

בפתח הדיון ציין יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "יש לי תחושה שבקרוב יהיה לאנשי התוכנית תחקיר נוסף ושעוד גבול נחצה. השאלה שעולה כאן היום היא האם יש גבולות? האם אנחנו כמדינה יכולים לשים גבולות לרשתות החברתיות וכל אפליקציה שחודרת לפרטיות שלנו או שלא. אני מאמין שיש צורך בגבולות, שאם אני אומר משהו או כותב משהו פרטי הוא לא צריך להיות נחלת הכלל. שלא צריכים לדעת לאן טיילתי, איפה ישנתי ומה אכלתי. צריך הסדרה".

ח"כ מקלב התייחס לכך שלדיון הוזמנו גם חברות פייסבוק וגוגל שבחרו להעדר: "אני רוצה לראות האם גם שתהייה חקיקה שתגביל את האפשרויות שלהם עלינו הם לא יגיעו".

פרופסור מיכאל בירנהק, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א הציג סקירה אודות הפרטיות והרשת: "הכל כיום מבוסס על מידע. מידע הוא קריטי. בחיים הדיגיטליים שלנו אנחנו משאירים שובל אחר כל פעולה. מהרגע שהדלקנו שהתעוררנו והצצנו בנייד, האתרים בהם גלשנו, וויז שהפעלנו, והאנשים שדיברנו איתם ועוד. יש מי שמתעניין במידע הזה. זה יכול להיות רשויות המדינה, זה יכול להיות גורמים שפחות נרצה - עסקים, יריבים, ועוד".

"כל זה משרת אינטרסים עסקיים של הרשתות. מחקרים מראים שאנשים מעוניינים בפרטיות, גם בני נוער. כשאנחנו יכולים לשלוט בפרטיות בקלות, אנחנו עושים זאת. כשאנחנו יכולים לסגור מידע אישי אנו עושים את זה מיד לפי מחקרים. זה אתגר חברתי ראשון במעלה. איך מאפשרים את השימושים המעולים ברשתות האלה, אך יחד עם זאת שומרים על הפרטיות. אני קורא לקדם חקיקה" הוסיף בירנהק וקרא להדק את החובות של תאגידי האינטרנט: "שיסבירו לשם מה נאסף המידע. למה האפליקציה של הפנס צריכה לאסוף מידע על המיקום שלנו?!".

דו"ח המחקר של הכנסת שהוצג בדיון העלה כי "החקיקה בישראל מיושנת ודורשת עדכון והתאמה לאתגרי עידן המידע" וכי זוהי גם עמדת משרד המשפטים, עוד עלה כי ישראל במקום השלישי בעולם בשיעור החדירה של הטלפונים החכמים, וכי הסיכונים העיקריים נובעים מחוסר שקיפות מצד תאגידי הרשת והאפליקציות ומודעות לקויה של הציבור בנוגע למידע הפרטי שלו.

במהלך הדיון נידונו גם מספר הצעות לדיון מהיר של חברי הכנסת מיכל רוזין, רויטל סויד, עליזה לביא וניסן סלומינסקי, בנושא 'האזנות שמבצעת הרשת החברתית פייסבוק למשתמשיה - פגיעה חמורה בפרטיות', בעקבות תחקיר התוכנית 'חי בלילה'.