הטבות לעידוד תעסוקה בפריפריה

יום ה', 26 במאי 2016
עוד בדיחה ומידע בלתי ברור (ראה דוגמת "הטבות הפנסיה" כביכול שפורסמו בימים אלה) מבית יחסי הציבור של הממשלה. 
    
מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה יוצא בתוכנית לארבע שנים במסגרתה יעניק 60 מיליון שקל למעסיקים שיקלטו עובדים בשכר גבוה באזורי עדיפות לאומית. מטרת התוכנית לעודד השקעות ולייצר מקומות עבודה איכותיים בפריפריה.
 
המסלול מיועד לחברות בעלות מחזור שנתי כולל של יותר מ?100 מיליון שקל המעוניינות להקים או להרחיב עסקים בענפי התעשייה והסייבר או להעתיקם לאזורי עדיפות לאומית. חברות שמעוניינות להיכלל בתוכנית חייבות להעסיק לפחות 15 עובדים חדשים, מהם 60% תושבי הפריפריה.
 
בשיחה עם "כלכליסט" אמר מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג שבתוכנית דומה קודמת היו סייגים רבים מדי שהרתיעו את החברות. "בתוכנית הקודמת דרשנו ש?90% מהעובדים יהיו תושבי פריפריה, אך כיום אנחנו מוכנים גם ל?60%", אמר.
 
לדבריו, "אני יודע שאין הרבה חברות סייבר שמוכרות בהיקף של 100 מיליון שקל, אבל היינו חייבים לקבוע רף מסוים כדי להביא חברות שישרדו שם ארבע שנים ויוכלו להקים שם פעילות משמעותית. אם נגלה שהרף גבוה מדי, אולי נשנה אותו. ואם הביקוש יהיה מעל התקציב שהקצינו, אבקש תוספת מהאוצר".
 
מרכז ההשקעות מציע שלושה מסלולים שיעניקו השתתפות בתשלום שכר העובדים לתקופה של ארבע שנים. במסלול שנקרא "שכר גבוה" המעסיק מתחייב לקלוט לפחות 15 עובדים חדשים במשרה מלאה ולשלם שכר שלא יפחת מפי 2.5 מהשכר הממוצע במשק.
 
במסלול זה הוא יזכה להשתתפות של לפחות 25% בתשלום שכר לעובד; ב"מסלול סייבר" המעסיק מתחייב לקלוט לפחות 15 עובדים חדשים במשרה מלאה, ולשלם להם שכר שלא יפחת מפי 2.5 מהממוצע במשק ? תמורת השתתפות של 33.75% בתשלום השכר לעובד; וב"מסלול עוגן" המעסיק מתחייב לקלוט לפחות 80 עובדים חדשים במשרה מלאה ולשלם להם שכר שלא יפחת מפי 1.5 מהשכר הממוצע במשק. גם כאן יש ההשתתפות של 25% בתשלום שכר העובד.
 
השתתפות המדינה בתשלום השכר לעובדים תהיה מדורגת: בשנה הראשונה היא תיתן 40% משכר העובדים, בשנתיים שלאחר מכן כ?35%, ובשנה האחרונה 25%.