הטכניון בחיפה חנך מרכז מחקר חדש להנדסת מחשבים

יום ו', 17 ביוני 2011

הטכניון בחיפה חנך מרכז מחקר חדש להנדסת מחשבים שיאחד את עבודת החוקרים בטכניון בפקולטה למדעי המחשב ובפקולטה להנדסת חשמל. בשלב זה עבודת המכון תתבצע על ידי 50 חוקרים משתי הפקולטות.

בטכניון מציינים כי המרכז החדש הוא הגדול בתחומו בארץ ואף בכל המזרח התיכון. במקביל לתחילת עבודת החוקרים בו, הטכניון מתכוון לגייס 30 מיליון דולר מתורמיו בארץ ובחו"ל לצורך השקעה בשלב הראשון, שמטרתה לממן פתיחת מעבדות לשימוש החוקרים. מטרה נוספת היא להעסיק 15 מדענים נוספים הצפויים לחזור מאוניברסיטאות ומכוני מחקר מחו"ל.

המרכז החדש, שבראשו יעמוד פרופ' אסף שוסטר, יעסוק בחקר תוכנה, חומרה, רשתות מחשבים, מדעי התמונה, ראיה ממוחשבת ומחשוב ענן. נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא מסר כי המרכז ישתף פעולה עם התעשייה בארץ על מנת לקדם את תחום המחקר ותעשיית התוכנה והמחשוב בישראל.

דיקאן הפקולטה למדעי המחשב פרופסור אלי בירם, מסביר כי הנדסת מחשבים כולל מחקר "בכל התחומים הקושרים בין החומרה לתוכנה. בימינו הקשר בין השניים מאוד חשוב ולכן יש צורך לתת התייחסות מיוחדת לתחומים שביניהם. היום מאוד קשה להתייחס לחומרה בלי להתייחס לתוכנה ולהפך".

 

בירם אמר כי קיים קשר הדוק בין המחקר בנושאים אלה לבין פיתוחים בתעשייה והוא כבר הוכח בעבר: "לישראל יש לא מעט הצלחות בתחום גם באקדמיה וגם בתעשייה. יש לנו פוטנציאל להיות תחרותיים מאוד מול העולם ואפילו להוביל. בישראל יש כוח חזק מאוד של המון תשתיות חומרה ותוכנה בתעשייה ולא מעט מחקר באקדמיה. אנחנו הולכים לעבר שיתוף פעולה רב עם התעשייה -  הרבה יותר הדוק ממה שנעשה עד היום ומקווים שנוכל להקים תשתית רצינית מאוד של מחקר שלא היתה כדוגמתה בארץ".