הכן מחשבך לשופינג – כך תנצלו את יום השופינג ברשת ותישארו בטוחים

יום ג', 11 בנובמבר 2014

 

גיל נוילנדר, מנכ"ל ESET ישראל

 

לקראת הסיילים של סוף השנה כולל  יום הסיילים המיוחד – ה-Singles Day– הסיני  להלן כמה טיפים שישמרו עליכם מהונאות כאשר אתם עושים קניות ברשת.

כך למשל, ה Singles Day, המצוין מדי שנה בתאריך 11.11 הוא מסורת שהחלה על ידי סטודנטים סינים בשנות התשעים, שבה צעירים סינים ללא בן זוג קבוע מעניקים זה לזה מתנות או מזמינים לארוחת ערב במטרה להיפרד מחיי הרווקות. מטבע הדברים, הפך ה Singles Day לחגיגת שופינג בסין, שהודות לרשת האינטרנט פרצה את הגבולות הגיאוגרפיים, ומגיעה השנה לראשונה גם לישראל.

בהפנינג הקניות המקוונות צופים הנחות ענק על אלפי פריטים מעניינים. למשל סמארטפון האנדרואיד המדובר One Plus One  ימכר בחצי ממחירו הרגיל. בנוסף ניתן יהיה למצוא מוצרים נוספים בהנחות ענק.

אך בזמן שאתם נהנים משלל ההצעות והמבצעים אתם צריכים לזכור שגם האקרים ופושעי העולם המקוון אורבים ברשת ומחכים שתשלפו את כרטיס האשראי שלכם. אז הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להימנע מאותן הונאות:

 

1. הכינו מחשבכם לשופינג – לפני שאתם יוצאים למסע השופינג המקוון עליכם לוודא שעגלת הקניות שלכם – במקרה זה המחשב שלכם – מוכן. כדאי לוודא שמערכת ההפעלה, הדפדפן ותוכנת האבטחה שלכם מעודכנות. בנוסף, אם מותקנים לכם על המחשב תוכנות כמו ג'אווה ואדובי, עליכם לוודא שגם הן מעודכנות. ההאקרים יודעים שגולשים רבים ישלפו את כרטיס האשראי שלהם מחר, והם אוהבים לנצל פרצות אבטחה של תוכנות לא מעודכנות כדי לגנוב את הפרטים האישיים שלהם.

 

2. רכשו מאתרים מוכרים בלבד –לכבוד ה-Singles Day, אתרים סינים רבים מציעים  את מרכולתם בהנחות מדהימות. אך עם זאת, לרוב אינכם יכולים לדעת מי המוכר או מי עומד מאחורי האתר בו אתם מבצעים את הרכישה. בנוסף, ייתכן שהאקרים ינסו להתחזות לאתרים מוכרים כמו Ali Expressו Deal Extreme לכן יש לגלוש לאתרים אלה בעצמכם ולהימנע מלחיצה על לינקים מפוקפקים בהודעות אימייל או ברשתות החברתיות. האתר China Buy מאגד בתוכו כמה אתרי קניות סינים מוכרים והוא בעל ממשק בעברית. שווה לנסות.

 

3. היזהרו מדילים מדהימים – ובכן, מדובר בטיפ בעייתי כיוון שכל יום הסינגלס עוסק בטיפים מדהימים. אבל עליכם להיות חשדניים מתמיד, ואם נתקלתם בדיל שנראה טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון, אז כנראה שהוא באמת טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון. שוב, הדרך להימנע מהונאות כאלו הוא לוודא שהאתר בו אתם גולשים מהימן, ולהימנע מלגלוש באתרים שאינם מוכרים או שהגעתם אליהם דרך קישורים מפוקפקים ברשתות החברתיות.

4. בצעו את הקניות באמצעות מחשב עם חיבור בטוח –ככלל אנחנו ממליצים לעולם לא לבצע תשלומים ברשת באמצעות חיבור ציבורי. אם אתם לא חייבים, עדיף להמתין עם הקנייה עד שתגיעו למחשב עם חיבור מאובטח. אם אתם ממש חייבים לרכוש משהו באמצעות הסמארטפון, עדיף שתשתמשו ברשת האינטרנט של ספק הסלולר שלכם מאשר להשתמש ברשת חינמית כלשהי, גם אם זה יפגע לכם בחבילת הגלישה.

 

5. ודאו שהאתר מאבטח את תהליך הרכישה – לאתרי הקניות הרציניים יש אינטרס שתהליך הרכישה יהיה מאובטח כדי שהגולשים ירגישו בטוחים ויחזרו לאתר שוב ושוב. מבלי להיכנס לנושא יותר מדי, אותם אתרים משתמשים בתקן הצפנה הנקרא SSLוהם יציגו זאת בדרך כלל בדף הרכישה עצמו. בנוסף, בשורת הכתובת של דף הרכישה אתם תוכלו לראות סימון של מנעול או מפתח (תלוי בסוג הדפדפן).

 

6. ותרו על כרטיס האשראי שלכם – גם אם נקטתם בכל אמצעי הזהירות המתאימים, עדיין יש סכנה שהאקר כלשהו יצליח לשים יד על פרטי האשראי שלכם, מה שעלול לגרום לכם לכאב ראש מיותר. החדשות הטובות הן שישנן אלטרנטיבות טובות מאוד לכרטיסי האשראי לקניות ברשת כאשר המפורסמת ביניהן היא PayPal. היתרון של PayPalהוא שהמוכר לא נחשף לפרטים כמו מספר האשראי או פרטי הבנק שלכם וכך פרטים אלו נשארים חסויים. אלטרנטיבה נוספת היא להשתמש בכרטיס ויזה נטען אותו ניתן לרכוש בסניפי הדואר השונים ולטעון בסכום ידוע מראש – מעבר להיותו בטוח יותר, היתרון שלו הוא שלא תוכלו לבזבז יותר מהסכום אותו טענתם מראש בכרטיס.

 

7. בדקו את פירוט חיובי האשראי - נכון, עיון בפירוט חיובי האשראי שלכם עלול להתפתח לחוויה קשה לעיכול, במיוחד אחרי חודש של "התפרעות". אבל פירוט חיובי האשראי יוכל לעזור לכם לזהות אם נפלתם קורבן למזימה כלשהי. אם מצאתם בפירוט החיובים עסקאות שבוודאות לא ביצעתם, דווחו על כך לחברת האשראי באופן מידי. חברות האשראי נדרשות לבטח את הלקוחות שלהם על פי החוק, וככל שתזהו את ההונאה ותדווחו עליה מוקדם יותר, כך יגדלו הסיכויים שלכם לקבל את כספכם בחזרה.