הלהיט הבא מחשוב ענן היברידי, המשלב מחשוב פנימי וחיצוני

יום ו', 13 בינואר 2012

מחשוב ענן היברידי, המשלב מערכות מחשוב ענן פנימיות וחיצוניות, נראה כיום כעתיד המחשוב הארגוני.

 "ענן היברידי" הוא מערכת מחשוב המשלבת מחשוב פנים ארגוני וחיצוני, תוך שיתוף שירותי תשתיות ופלטפורמה, אפשרות של מעבר יישומים ואפליקציות בין המחשוב הפנימי לחיצוני ואוטומציה של המערכות השונות. כך, מערכות המחשוב מתפקדות כמערכת אחת יעילה, סקלאבילית, חסכונית וגמישה.

בין המגמות הדוחפות למימוש ענן היברידי בארגונים, ניתן למנות את הגידול המסיבי במידע והדרישה לאחסון סקלאבילי, התפשטות הווירטואליזציה המקלה על מעבר יישומים, הדרישה למחשוב גמיש ובר-שינוי, המצב הכלכלי והדרישה לחסכון, הניידות הגוברת של העובדים והדרישה לניצול יתרונות מחשוב הענן החיצוני, במקביל לשימור ההשקעה בתשתיות הקיימות.

יתרונו של הענן ההיברידי, הוא  איחוד היתרונות של מחשוב פנימי וענן חיצוני. ניתן למנות יתרונות כגון: חסכון כלכלי, גמישות בביצוע שינויים, אפשרות להתנסות מוגבלת ולא מחייבת בשירותי ענן חיצוניים, אפשרות לשמירת מידע רגיש במחשוב פנימי, יחד עם ניצול ענן חיצוני, למידע פחות רגיש.

נציין כהערה, שמגמות כמו הקונסיומריזציה והמצב שבו עובדים משתמשים בשרותים מקוונים כג'ימייל או הוטמייל או עובדים מהבית דרך האינטרנט, יוצרים מצב דה פקטו, של מעין שימוש בענן היברידי.

 האתגרים שנובעים משילוב מערכות המחשוב הפנימיות בענן החיצוני, הם: קושי באינטגרציה של המחשוב הפנימי והחיצוני, חוסר בשלות בפתרונות הקיימים, יישום מאתגר של תוכנות ניהול ושליטה מתאימות, בעיות רוחב פס, אתגרי אבטחה, תמחור כלכלי לא פשוט וניהול כוח אדם שהופך להיות מורכב.

בעולם, יש הערכות מספריות על 39% ממיישמי מחשוב הענן, שכבר מיישמים זאת. 

לעומת זאת, היישום של מחשוב ענן היברידי בארץ, נחשב בהיקף קטן ושולי ועיקר ההשקעה המקומיתהיא במחשוב ענן פרטי. בעתיד, ככל שהתחום יבשיל, ייצבר ניסיון, האבטחה תתחזק ופתרונות הניהול והשליטה ישתפרו, נראה יישום גובר והולך של מחשוב ענן היברידי. תחילה בשילוב יישומי נישה של ענן חיצוני, ובהמשך שימוש נרחב במחשוב חיצוני ופנימי המנוהל כמקשה אחת.

 מאחר והענן הוא פרדימגה מרכזית שמשנה את כל פני עולם המחשוב וענן היברידי יכנס בצורה רחבה יותר (ליותר תחומים) ועמוקה יותר (עם הרבה יותר השלכות) למרבית הארגונים, חשוב להכיר את התפיסה, השלכותיה ומשמעויותה.

לסיכום - בהסתכלות קדימה, כדאי ומומלץ להתעמק בתחום זה. לאלה שכבר מיישמים מחשוב ענן פנימי, כדאי להסתכל על ענן היברידי כצעד הבא.

  בין המגמות במחשוב ענן היברידי שמאיצות את יישומו, ניתן למנות:

  •  דרישה לגמישות ושינויים -העולם העסקי של ימינו משתנה במהירות גבוהה ומחייב פתרונות מחשוב תואמים. מחשוב ענן במהותו יעיל ודינמי בהרבה מדטה סנטר רגיל. שילוב מחשוב ענן ציבורי ופנימי, יוצר סביבת מחשוב יעילה ודינמית במיוחד - המאפשרת גמישות נרחבת בשימוש בסוגי מחשוב שונים.

 גידול מהיר במידע -המידע הנאגר בשרתי הארגונים הולך וגדל בקצב מסחרר. מחשוב ענן ופתרון היברידי בפרט, יכולים להוות פתרון זול ויעיל לאחסון מידע. בענן היברידי ניתן לנצל את יתרונות הסקלאביליות והחסכון של אחסון בענן חיצוני, יחד עם יתרונות הזמינות והסודיות של אחסון בשרתים פנימיים.