המשבר הבא בדרום אפריקה – מים

יום ב', 11 במאי 2015

 

מאת איתי מלכיאור , נספח כלכלי-יוהנסבורג

 

מים. נושא זה עומד להיות מרכזי ביותר בדרום אפריקה בשנים הקרובות. זאת בנוסף למשבר בייצור החשמל, ומחסור בציוד לתחום זה .

אז מה הנשיא כאן אמר בנידון? ראשית הוא ציין, שיש מחסור במים. הוא מנה שורה ארוכה של צעדים, שבכוונת הממשלה לנקוט, על מנת לטפל במשבר. אבל החשוב מכל הייתה אולי הקריאה לאזרחים לחסוך במים. "כל טיפה נחשבת", הייתה הסיסמה שטבע הנשיא. בין הצעדים המקוריים יותר ניתן למנות את התכנית להכשרת 15,000 שרברבים, שיוכשרו לתקן נזילות ודליפות בקהילות. לפי הערכות שונות, אובדן המים כתוצאה מחיבורים לא חוקיים מגיע לכ-35% והנשיא אף העריך את הנזק הישיר בכ-600 מיליון דולר בשנה. אולם, לא מדובר כאן רק בבעיה טכנולוגית, שכן ניתוק חיבורים אלו יגרום למחאה חברתית גדולה.

צעד אחר, שזכה ללא מעט ביקורת, הוא הבאת מומחים מקובה. במסגרת הסכם בין המדינות הובאו לכאן לאחרונה 34 מהנדסים קובנים על תקן יועצים מומחים. עלות התמיכה בהם יותר מ-10 מיליון שקל.

בצד החיובי, ניתן לציין את איכות המים בדרום אפריקה, שנחשבת לטובה. האתגרים בדרום אפריקה מתחלקים לשניים. מצד אחד, המדינה עדיין מנסה להתגבר על הפערים, שיצר שלטון האפרטהייד ויש עוד כמה מיליוני אנשים, שכלל אינם מחוברים לרשת המים. מצד שני, יש צורך דחוף לשפר את כל תהליכי הטיפול הן מבחינת הוספת יכולת טיהור וכן על ידי שיפור המצב התחזוקתי של מתקנים קיימים. מעבר לזיהום המוכר לנו בכל מקום אחר, סובלת דרום אפריקה גם מזיהום, שנוצר כתוצאה ממכרות, שמזהמים כמות גדולה של מים ומזהמים, שמחלחלים למי התהום.

כמובן היכן שיש בעיה ישנה גם הזדמנות. בימים אלו התחלנו לעבוד על בניית משלחת לישראל לכנס ווטק, שייערך באוקטובר. במסגרת זו, נפגשתי לאחרונה עם הנהלת eThekwini Waterועם חברת Umgeni. אטיקווני מספקת מים לאזור המטרו של דרבן. מדובר על כ-3.5 מיליון תושבים. אומגני היא המקבילה למקורות הישראלית ואחראית על חלק נרחב ממחוז Kwazulu Natal. הם מספקים יותר מ-400 מיליון מטר קוב מים לשש עיריות ומועצות אזוריות, המספקות את המים לקרוב ל-8 מיליון תושבים. למרות שיש להם כמות משקעים אירופית והחברה נחשבת למוצלחת, מאזן המים שם עדיין שלילי ומתוכננות השקעות גדולות.

מעבר לפעילות של הגדלת מאגרים, הגבהת סכרים וקווי הולכה חדשים, נבדקת כיום האפשרות להקמת מתקן התפלה דרומית לדרבן. תכניות נוספות כוללות בדיקת היתכנות ליצירת אנרגיה ממולאסות (תוצר לוואי של יצרני אלכוהול באיזור) לצרכי האנרגיה העצמיים. בעיה אחרת, הדורשת התמודדות, היא עודפי בוצה וחמור מכך עודפי מליחות. הסיבה לכך היא, שאין באזור זה הפרדה בין שפכים ביתיים לתעשייתים. אחד הפתרונות לכך עשוי להיות דרישה מהמפעלים לטפל בפכים שלהם באופן טוב יותר לפני הזרמתם למערכת, תחום שיכולות להיות בו הזדמנויות לחברות ישראליות.

אם יש לכם פתרונות ייחודיים בתחום המים כדאי לכם לחשוב דרום אפריקה. לפי הערכות, נדרשת כאן השקעה של עשרות מיליארדי דולרים בתחום המים בעשור הקרוב. נשמח לסייע לחברת ישראליות מהתחום להתניע את פעילותן כאן.