הנס של סמארטפון במחיר אפסי בהודו

יום ב', 22 בפברואר 2016

איך מוצע סמארטפון בכ-4 דולר בשוק הטלפונים החכמים השני בגודלו בעולם. השוק נשלט על ידי יצרני טלפונים מקומיים, שכמעט לא ידועים לחלוטין מחוץ למדינה אבל יש בו בסיסי לקוחות גדולים שטרם נחשפו.

"אין שום דרך אפשרית לעשות טלפון חכם ב-4 $," אמר בן ווד, אנליסט בחברת Insight CCS. "זה בקושי מספיק לאריזה."   להשוואה - מכשירי אפל ואחרים עולים החל מ-200 דולר.

באירוע ההשקה של הטלפון בהודו נאמר כי מטרת היצרנים היא "להעצים הפריסה לאזרחים, גם במרכזים כפריים ועיירות קטנות הנידחות של הודו, ולהפגישם עם החידושים האחרונים בטכנולוגיה דיגיטליות במחירים סבירים מדהימים."

וההסבר: "כאשר מסתכלים על מחירי הרכיבים, הטלפון הזה צריך בהחלט להיות מסובסד על ידי הממשלה",  אומר טרון פאטאק, אנליסט בכיר בחברת המחקר Counterpoint.

מודי, ראש ממשלת הודו, אמר כי הממשלה מקדמת תוכנית בשם "תוצרת הודו," המעודדת חברות הודיות ליצר ולשווק תוצרת מקומית כדי לפעול במגרש הביתי שלהם. הממשלה גם תעודד מספר פרויקטי אפליקציה סביב נושאים כמו חקלאות, דיג, בריאות ובטיחות של נשים.

 הוול סטריט ג'ורנל דיווח  עם זאת כי באירוע ההשקעה אושר שחלקים עבור הטלפון ייובאו מסין בעלות של  2,500 רופים (36 $ או  £ 25) לכל מכשיר. אך היצרנים מאמינים שהם יעשו כסף על טלפונים חכמים (בעזרת הממשלה) בשל "יתרון לגודל" והקלות מס לתעשייה,