הסכם קניין רוחני ראשון מסוגו באקדמיה הישראלית

יום ב', 19 בינואר 2015

 

שנקר, ביה"ס הגבוה ללימודי עיצוב והנדסה, יחד עם אגודת הסטודנטים של שנקר והעומד בראשה אריאל מדינה, סיימו מו"מ שהתנהל בשנתיים האחרונות על הסכם למיסוד זכויות הקניין הרוחני על עבודות ו/או יצירות של סטודנטים במהלך תקופת לימודיהם במוסד. בשנים האחרונות זכויות הקניין הרוחני על עבודות סטודנטים היו שייכות למוסד בדומה לנהוג בשאר המוסדות האקדמאים בארץ.

הנהלת שנקר בראשות פרופ' יולי תמיר החליטה לאמץ את הסטנדרטים הגבוהים הנהוגים במוסדות לימודים מהמובילים בעולם, ולמסד הסכם קניין רוחני שיעניק למאות הסטודנטים הלומדים בשנקר את מקצועות העיצוב, ההנדסה והאומנות זכויות קניין בעבודות גמר, יצירות, פיתוחים ופטנטים פרי עבודתם במסגרת לימודיהם בשנקר.

עפ"י חלוקת התמלוגים החדשה: "כל אחד משנקר והסטודנט, יהיה רשאי, לנצל מסחרית את תוצרי פרויקט הגמר [...] בכפוף לחלוקת ההכנסות (בניכוי ההוצאות) שנתקבלו בגין הניצול המסחרי כאמור באופן הבא: 40% לשנקר ו-60% לסטודנט."

לגבי פטנטים שהמציאו סטודנטים במהלך לימודיהם בשנקר, הסטודנטים הם שיהנו מהכנסות מהפטנט ורק במידה וההכנסות יעלו על 100 אלף דולר שנתי, הסטודנט יחלוק את הרווחים עם שנקר, כאשר 10% ילכו לשנקר וכל היתר שייך לסטודנט.

בתהליך גיבוש ההסכם נבחנו הסכמי הקניין הרוחני הנהוגים באקדמיות בארץ אל מול הסכמים דומים באקדמיות המובילות בחו"ל ונמצא כי ישנם פערים משמעותיים - במרבית המוסדות האקדמאים בארץ, האקדמיה זוכה למרבית ההכנסות מפטנטים והמצאות של סטודנטים אשר הומצאו במהלך לימודיהם באותו מוסד. בשנקר יישרו קו עם ההסכמים החדשניים ביותר הקיימים בחו"ל ומעתה מרבית ההכנסות יועברו לטובת הסטודנטים.

פרופ' יולי תמיר נשיאת שנקר: "מדובר בשילוב מוצלח בין להיות צודק ללהיות חכם. הענקת תמלוגים לסטודנטים על עבודתם היא המעשה הצודק מאחר ולסטודנטים מגיעות זכויות, אך לא פחות מכך היא המעשה החכם כי זאת החלטה שמחזקת מוטיבציות של אנשים צעירים."

אריאל מדינה, יו"ר אגודת הסטודנטים: "זוהי בשורה ממשית לסטודנטים לעיצוב הנדסה ואומנות המשקיעים זמן, כסף ומחשבה העולה על כל דמיון ביצירותיהם במהלך 4 שנות לימודים. האגודה מברכת על המהלך, מהלך זה מוכיח שוב כי שנקר הוא מוסד מוביל ופורץ דרך בכל שדה בו הוא פועל."