הסמארטפונים מנצחים את המצלמה הדיגיטלית

יום ב', 27 באוגוסט 2012

מחקר חדש של פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה

הסמארטפונים ניצחו את המצלמה הדיגיטלית; מחצית משוק הצילום בישראל עבר לסלולאר

מהמחקר עולה עוד כי משפחות מסורתיות, מרובות ילדים, נמנות עם המרבים לצלם בסלולארי - נשים מצלמות פי שתיים מגברים, בעיקר בטווח הגילים 18-24 (אימהות צעירות) וגם במעלה הגילים עד 54, אימהות מבוגרות וגם סבתות

רוב הציבור בישראל המצלם כיום (52%) עבר מהמצלמה המסורתית לטלפון הסלולארי, כך עולה ממחקר מקיף שערך בנושא פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה. הגורם העיקרי למהפך בשוק הצילום: הסמארטפונים מציעים כיום איכות צילום משופרת, זמינות תמידית, קלות נשיאה והפעלה, וכן צילום ושיגור תמונות בזמן אמת.

"רק שליש מהציבור הבוגר בישראל (33%) איננו מצלם היום. שני שלישים מצלמים - חלקם במצלמות "רגילות" (דיגיטאליות), באיכויות שונות", מסביר פרופ' דגני, מנהל המחקר, " החלק האחר, נשבה עם הזמן בקסם האפשרויות והזמינות של המצלמה המחוברת לטלפון הסלולארי או/ו לטאבלט שלהם. מדובר באיכויות צילום משתפרות בהתמדה של  מכשירי הדור השלישי, אשר הביאו לאחרונה צלמים מקצועיים אחדים לערוך תערוכות המבוססות על צילומים שביצעו במכשירי טלפון סלולארי מתקדמים".                                                                    

                                  

על תכונות מצוינות אלו של המצלמה בסלולאר, נוספים היתרונות המשמעותיים: נגישות של מכשיר אשר לרוב צמוד אלינו, הוא קטן מימדים ביחס לרוב המצלמות, ולכן הוא קל ונייד וגם פשוט להפעלה, ויש לו איכויות צילום מתקדמות כולל "זום" גמיש, "פלש" ו-HDR. ועל כל אלה, מיד לאחר הצילום, יכולת לשגר תמונות לאחרים, כמו בני משפחה, או בהקשרים מקצועיים, באמצעות דוא"ל או SMS.

עם זאת, 48% מהעוסקים בצילום ממשיכים לצלם במצלמה ה'רגילה', הדיגיטאלית - מהם 28% במצלמה "פשוטה" ו-20% במצלמות מתקדמות ומשובחות.

כך  חברות כמו "אפל" ו"סמסונג" ואחרות, המייצרות טלפונים וטאבלטים חכמים עם כושר צילום איכותי, דוחקות את רגלי "קנון", "פנסוניק", "אולימפוס", "סוני" ואחרות, שהן "אייקונים" מסורתיים של עולם הצילום.

                                  

מי מרבה לצלם בסלולארי?

יותר נשים - פי שתיים מגברים, בעיקר בטווח הגילים 18-24 (אימהות צעירות) וגם במעלה הגילים עד 54, אימהות מבוגרות וגם סבתות.

ובהדגשה, משפחות מסורתיות, מרובות ילדים, נמנות עם המרבים לצלם בסלולארי. עתירות ילדים נמצאת במתאם גבוהה עם ריבוי השימוש במצלמת הסלולאר. ריכוזים גבוהים של משפחות כאלה -ברוכות ילדים, מתגוררים בירושלים וסביבתה, באזור הדרום ובשרון. החרדים מרבים לצלם, צילומי משפחה בעיקר, אבל יותר יחסית, דווקא, במצלמות 'רגילות' - פשוטות יחסית ולא יקרות, ופחות בסלולארי, לפי שלחלק ממכשירי הטלפון שלהם, אין מצלמה - אינם מדור מתקדם.

מי מצלם במצלמות היותר מקצועיות, ויקרות?

גברים ונשים במידה שווה לערך, אולם בהדגשה, אקדמאים - הרבה יותר [פי שניים לערך] מבעלי השכלה בינונית ונמוכה. עולים חדשים, מרבים לצלם, ובמצלמות איכות.

רמת המחירים:                           

טווח המחירים השכיח למצלמות 'טובות' נע בין 500 ש"ח ל-1,000 ש"ח. כ-28% מהמצלמות הנמכרות נמצא בטווח זה. המחיר הממוצע  1,485ש"ח, מחיר לצרכן, והוא מייצג כמובן גם ממחירים גבוהים בהרבה, שאחוזים ספורים (כ11%-מכלל קוני המצלמות משקיעים במצלמות איכות.

קובע פרופ' דגני: "ב'דורות' הטכנולוגיים הבאים של הטלפון הסלולארי  (והטאבלט), צפויה מגמה מתמשכת של שיפור המצלמה הכלולה במכשיר והדבר, מחד גיסא, ימשיך להוריד את מחירי המצלמות הפחות יקרות - עד וכולל איכויות הביניים הגבוהות, ומאידך גיסא תעשיות מצלמות היוקרה תשיב מלחמה שערה ותציג מודלים עתידיים עם פיתוחים חדשים ושיפורים אופטיים, דיגיטליים ותפעוליים, עוד יותר מתקדמים של המצלמה, וכן בעדשות ובאביזרים הנלווים".