העידן של המובייל

יום א', 26 באפריל 2015

סקר שוק ומגמות של אתר PCoN:

  בשנים האחרונות המכשירים הניידים כמו הסמארטפון והטאבלט, חדרו לכל תחום בחיינו והם דוחקים את מקומו של המחשב הנייח כמחשב הדומיננטי. השקות של דגמים חדשים למכשירים ניידים הפכו לתכופות יותר וטכנולוגיות מיזעור חדשות מאפשרות שילוב יכולות מחשוב בחפצים "רגילים" כמו בגדים ומשקפיים. התקנים אלה, מאפשרים לייעל את תהליכי העבודה ולהפוך את חיי היום-יום לנוחים יותר.

  המגמות העיקריות בתחום זה הן: התרחבות השימוש במחשב הנייד, התרחבות סוגי המכשירים וצבירת ניסיון עבודה איתם בקרב ארגונים, התפתחות טכנולוגיות משלימות, המשך מגמת המיזעור וירידה בהספקי החשמל, התפתחויות משמעותיות בתקשורת ובמצלמות וגידול במספר האפליקציות.

  כיום מדברים על מובייל כטכנולוגיה שמשנה את הארגון מקצה לקצה והדוגמא הטובה ביותר לכך, היא ש-IBM  אימצה גישת Mobile First- אסטרטגיה ארגונית כוללת שיש לה השפעה על כל הארגון. כמו כן, המובייל עוקף את מערך ההגנה הארגוני ועולם המובייל והענן מתלכדים. ספקי הפתרונות הגדולים "מותקפים" על ידי מספר רב של חברות קטנות ש"מאיימות" עליהם מכיוונים שונים, עם פתרונות חדשים, שכדאי מאד להכיר.

  החידושים הצפויים העיקריים ייכללו צורות חדשות למכשירים, התרחבות ההסתייעות בשרותי ענן, ממשקי משתמש חדשים, שילוב מציאות רבודה, זיהוי משתמש על-ידי מדדים ביומטריים וכן התפתחות ויישום של דור 4 ו-5, בתקשורת הסלולרית.

  בין השאר, נראה את המיחשוב משולב יותר ויותר בשעונים, צמידים, משקפיים, מכוניות ובגדים. נראה "ארנק דיגיטלי", מקרנים זעירים שמובנים במכשירים ושיפורים בסוללות.

  האתגרים העיקריים שעומדים בפני פיתוחים אלה, כוללים מגבלות מקום (שמתבטאות כעת גם בתלות רחבה בסמארטפון), היבטי פרטיות, מחיר גבוה, אימוץ נמוך ואורך חיי סוללה מוגבל.

  השימוש במכשירים ניידים ממשיך להתרחב. 28.5% מהתעבורה באינטרנט מגיעה כיום מהתקני מחשוב ניידים (StatCounter). גם מספר המכשירים ממשיך לגדול, ב-2014 מספר המכשירים הניידים המחוברים לאינטרנט  עבר את ה-16 מיליארד וב-2020 מספרם צפוי להגיע ליותר מ-40 מיליארד (ABI Research). תפוצת אביזרי הלבוש הממוחשבים צפויה לגדול מ-50 מיליון מכשירים שנמכרו ב-2014 ל-200 מיליון מכשירים ב-2020 (גרטנר).

  מציאות חיינו היום-יומית והעסקית, משתנה בקצב מואץ. בעוד כ-5 שנים נראה שימוש נרחב בענן, הרשתות החברתיות תיצורנה צורות תקשורת בין אישיות חדשות, מהפכת מדפסות תלת המימד תהיה בשלה ונפוצה הרבה יותר ונראה דור צעיר ומיומן משתלב במקומות העבודה. בסה"כ חשוב להבין כי המובייל יהיה עוד נדבך חשוב, בעולם שונה לחלוטין ממה שאנו מכירים היום.אלה המגמות הבולטות שיביאו לשינוי זה:

·       התרחבות השימוש במחשוב נייד- נמשכת המגמה העולמית של התרחבות השימוש בהתקני המחשוב הניידים לסוגיהם ובמיוחד בסמארטפונים חכמים.

·       התרחבות סוגי המכשירים וצבירת ניסיון- מבחר המכשירים הניידים ממשיך לגדול. במקביל, רבים מהמשתמשים כבר לא מסתפקים במכשיר נייד אחד ואפילו לא במכשיר אחד מכל סוג. גם בארגונים צברו ניסיון בעבודה עם מגוון מכשירים ניידים ושילובם במערך העבודה השוטף.

·       גידול במספר האפליקציות- מספר האפליקציות המיועדות למכשירים ניידים גדל בקצב מואץ ומביא להתרחבות יכולות  המכשירים. כך גם לגבי יישומים עסקיים, דוגמת ShakeCard- אפליקציה ליצירת ?כרטיס ביקור? וירטואלי והחלפתו עם אחרים, על ידי שיקשוק הסמארטפון -               shakecardapp.com

התפתחויות משמעותיות בתקשורת- ההתפתחויות האחרונות בתקשורת של המכשירים הניידים מאפשרות לשפר יישומים קיימים ולפתח סוגי יישומים חדשים. למשל, דור 4 ישפר קצבים, תקשורת קצרת   טווח כמו בלוטות' תהפוך מכשיר נייד לארנק סלולרי ושיחות בטכנולוגיית  אינטרנט  יהוו אלטרנטיבה איכותית לשיחות טלפון "רגילות.

  לסיכום - חשוב לעקוב אחר ההתפתחויות בתחום דינאמי  זה, שבוודאי יציג עוד הרבה הזדמנויות עסקיות חדשות, שמי שינצלן, היטב ובזמן, יצא נשכר.