הענף וגיוס ההון שמציל את הכלכלה

יום א', 7 באוגוסט 2016

ענף ההי-טק הדינמי אינו נח לרגע. בימים אלה התפרסמו נתונים המראים כי ענף זה יחד עם כל השירותים המוגדרים "עסקיים" הוא המציל את המשק הישראלי שביצוא הסחורות שלו חלה נסיגה חמורה.

חברות הי-טק הישראליות ממשיכות לגייס, והמגייסות בימים אלה הן חברת הדפסה בתלת ממד וחברת מחשוב ענן.

Formlabs, שפיתחה מערכות להדפסה בתלת ממד, גייסה 35 מיליון דולר והשלימה מהקמתה גיוס של 55 מיליון דולר. את הסבב הנוכחי הובילה קרן Foundry Groupולקחו בו חלק המשקיעים הקיימים ביניהם קרן ההון סיכון הישראלית פיטנגו.

Formlabsמפתחת מערכות להדפסה בתלת ממד עבור מהנדסים, מעצבים ואומנים. מוצר הדגל של החברה, מדפסת תלת ממד שנקראת Form 2, עושה שימוש בסטריאוליתוגרפיה - הטכנולוגיה הוותיקה ביותר בשוק ההדפסה בתלת ממד שמבוססת על מיצוק נוזלים באמצעות קרן לייזר - וזאת על מנת ליצור עצמים פיזיים ברזולוציה גבוהה.

Formlabsהוקמה בשנת 2011 על ידי נתן לינדר, מקס לובובסקי ודייוויד קרנור, מעצבים ומהנדסים ב-MIT Media Lab, ובוגרי תוכנית Zellליזמות של המרכז הבינתחומי בהרצליה. מן הראוי לציין שהחברה לא התאגדה כישראלית ולא מעסיקה עובדים בארץ.

במקביל להודעת הגיוס, הודיעה Formlabsעל שותפות אסטרטגית עם יצרנית התוכנה אוטודסק. החברה טוענת בהודעתה כי בשלוש השנים האחרונות הכנסותיה גדלות פי 2 מדי שנה, והיא מספקת ללקוחותיה מעל 1,000 מדפסות מדי חודש.

המגייסת השנייה היא Cloudyn, חברת מחשוב ענן, שגייסה 4 מיליון דולר והשלימה מהקמתה גיוס של 20 מיליון דולר. הגיוס הנוכחי הוא רק מחברת אינפוסיס ההודית. "Cloudynמנהלת ומייעלת תשתיות ענן היברידיות ומרובות ספקים, על מנת לסייע לארגונים לממש את הפוטנציאל המלא של פריסות הענן שלהם.

פתרון ה-SaaSשלה מספק ניראות (visibility) על צריכה, עלויות וביצועים של תשתיות ענן בארגונים, כמו גם המלצות ייעול חכמות ועקרונות משילות בענן (cloud governance)", נכתב בהודעתה.

לדבריה, היא משלשת את הכנסותיה זה שלוש שנים רצופות תוך הכפלת מצבת עובדיה. החברה מתכננת להרחיב את צוות הפיתוח בישראל, ולגייס כ-12-16 עובדים נוספים בתחומי הפיתוח, המכירות והשיווק בחודשים הקרובים, למשרדיה שבראש העין.