הערכת אנליסטים - 2015 שנה טובה להיטק

יום ה', 24 בדצמבר 2015

כמה ימים לפני סוף השנה האזרחית, מסכמים אנליסטים מתחומים שונים את המגמות.

ניתן כבר לפנות לסיכום השנה החולפת. בסך הכל זו היתה שנה טובה להיי-טק הישראלי, אולי אפילו טובה מאוד. הערכות השוק אומדות את סך ההשקעות בחברות היי-טק ישראליות בשנה הזו בכ-4 מיליארד דולר, מה שיהפוך אותה לאחת משנות השיא של השקעות הון סיכון בישראל בכל הזמנים. כ-1,500 חברות סטארט-אפ חדשות הוקמו השנה בישראל ועל פי נתונים של IVCשהתפרסמו באוקטובר, האקזיטים הניבו נכון לסוף הרבעון השלישי השנה כ-8.1 מיליארד דולר.

כמה מארועי השנה:

זו היתה שנה של התחזקות נוכחותם של משקיעים סינים וחברות סיניות בהיי-טק המקומי. על פי הערכות, כחצי מיליארד דולר הושקעו השנה בהיי-טק המקומי על ידי גורמים סיניים וכל מי שמצוי בזירה יכול להעיד שהסינים הגיעו לכאן השנה בהיקף ניכר.

האקסלרטורים מקדמים את ההיי-טק המקומי

למעלה משבעים אקסלרטורים פועלים היום בישראל והשנה הזו חיזקה את מעמדם כגורם משמעותי ביותר בזירת היזמות המקומית. האקסלרטורים הכשירו השנה מאות קבוצות של יזמים ובמקרים רבים העלו באופן ניכר את סיכוייהם לגייס כספים ולקדם את המיזם שלהם לשלב השיווק והמכירות.

הקרנות מתחדשות

דור חדש של קרנות קם בארץ בשנתיים האחרונות והוא הולך ותופס מקום מרכזי בזירת ההשקעות המקומית. Stage One, 83 North, Tel Aviv Partners, Aleph, Disruptiveואחרות הם שמות חדשים שהיזמים המקומיים למדו להכיר וברוב המקרים גם להעריך. מן הראוי לציין גם את צמיחתן של קרנות חדשות להשקעות בשלבים מאוחרים, כדי לתמוך ביצירתן של חברות ישראליות עצמאיות וגדולות, את מעורבותם המתגברת והמבורכת של שני הבנקים הגדולים בהיי-טק (דרך "פועלים שוקי הון" ולאומי-טק", שהשקיעו השנה גם בקרנות הון סיכון מקומיות). בנוסף, האנג'לים ממשיכים להוות ציר מרכזי ביצירתן של חברות חדשות ובתמיכה בהן בתחילת דרכן, עד לשלב גיוס הכספים ממשקיעי הקרנות. ובהקשר הזה אי אפשר שלא להזכיר את התחזקות המגמה של מימון ההמונים, אותה מובילה בישראל חברת OurCrowdהירושלמית.

שיתופי פעולה

כאן ראינו השנה מגמה חיובית ביותר. יזמי היי-טק. משקיעים, גורמים שונים בתעשייה, כולם התגייסו לצורך יצירת סביבה תומכת ומעודדת יזמות. אלפי אירועים התקיימו השנה באולמות, בפאבים, בחדרי הלימוד שבאוניברסיטאות, בכל מקום אפשרי. אין סוף מפגשים וירטואליים תפסו את מקום הכבוד שלהם במרכז הזירה ואירחו את מיטב המומחים בתחומים שונים.

יוצאים מהבועה

השנה היתה תחושה שמשהו החל לזוז בפריצה לפריפריה. פורומים לעידוד יזמות החלו לתת את אותותיהם בפעילות מרשימה בבאר שבע ובאשדוד, בכרמיאל ובמעלה אדומים, ברחובות, במודיעין ובנצרת, וכמובן בבני ברק.

בין היוזמות הבולטות בתחום זה ניתן למנות את Mobile Monday Nazarethהפועלת לשילוב ערבים ישראלים, האקסלרטור החרדי 'קמא-טק' וטק-קריירה, המעודדת כניסתם של בני העדה האתיופית לתוך בועת ההיי-טק.

חדשנות, לא רק טכנולוגית

בשנה הזו המשיכה מגמת החיפוש אחרי מודלים חדשניים של עידוד יזמות ויצירת סביבה תומכת בחדשנות. SOSA  שבדרום תל אביב היא דוגמה למרכז אורבני המאחד סביבו פעילות עניפה של תמיכה ביזמים ויצירת שותפויות חובקות עולם סביבם. האקסלרטור של מיקרוסופט הפך לדוגמה ומופת ברחבי העולם והצוות הישראלי ברשותו של צחי וייספלד קיבל עליו את המשימה המחמיאה לשכפל את ההצלחה הזו בכ-15 אתרים בינלאומיים של החברה. ואולי הדוגמה הבולטת ברמה הלאומית: אישורה הסופי של התוכנית להקים רשות לאומית לחדשנות שתחליף כבר בתחילת השנה את משרד המדען הראשי בתפקיד הגוף הממלכתי לעידוד יזמות ולתמיכה במיזמים חדשניים.